Bahrajn: Tor Formuły 1 już jest, teraz czas na stadion

źródło: własne [TS]

Bahrajn: Tor Formuły 1 już jest, teraz czas na stadion Liczba ludności Bahrajnu wynosi nieco powyżej 1,5 miliona. Mimo to uznano, że kraj potrzebuje stadionu na 50 000 miejsc. Jego projekt prezentuje się bardzo efektownie, a samo planowanie rozpoczęło się trzy lata temu.

Reklama

Stadion od projektanta torów Formuły 1

Wyspiarski sąsiad Kataru ma już tor Formuły 1 od kilkunastu lat. Teraz chciałby poprawić lekko zaniedbaną infrastrukturę piłkarską. Dlatego kilka lat wstecz postanowiono zaangażować pracownię Tilke Engineers & Architects do stworzenia koncepcji stadionu. Niemcy są uznanym projektantem torów Formuły 1, zresztą to Hermann Tilke zaprojektował Bahrain International Circuit.

Bahrain Sports City Stadium© Tilke Engineers & Architects

W 2017 roku pracownia Tilke Engineers & Architects stworzyła koncepcję nowego obiektu, który docelowo ma zastąpić stadion narodowy w Ar-Rifie, który powstał w 1982 roku i mieści nieco ponad 30 000 widzów.

Budowa według szacunków z 2018 roku miała kosztować BD 16,5 mln (wtedy 148 mln zł). Trudno powiedzieć, ile będzie kosztować teraz (na pewno jednak będzie zdecydowanie droższy) i kiedy dokładnie rozpoczną się pierwsze roboty. W tym momencie los stadionu zależy od Southern Municipal Council, która współpracuje ze specjalnym ministerialnym komitetem. Jego zadaniem jest przygotowanie kompleksowego studium projektu. 

W listopadzie 2020 globalny lider branży stadionowej Populous jako jedyny złożył ofertę na pozycję konsultanta technicznego. Pracownia pomoże stworzyć ostateczny kształt stadionu, co oznacza, że można spodziewać się zmian w stosunku do obecnych wizualizacji. Główne założenia mają jednak pozostać niezmienne, na czele z lokalizacją tuż przy torze wyścigowym.

Wielofunkcyjny stadion ma być częścią kompleksu Sports City, który ma powstać w Sakhir. Jest to obszar pustynny w południowej części Bahrajnu. Najbliższa stale zamieszkała osada to wieś Zallaq. W bezpośrednim sąsiedztwie planowanego kompleksu znajduje się wspomiany już tor Formuły 1, który został oddany w 2004 roku.

Bahrain Sports City Stadium

Nowoczesność w parze z tradycją

Stadion ma być zbudowany na planie koła i mieć dwie kondygnacje trybun, które będą przedzielone pasem lóż i miejsc biznesowych o łącznej pojemności 3000 miejsc. Dla zwykłych kibiców przewidziano 47 000 miejsc. Szatnie dla piłkarzy i inne pomieszczenia związane z organizacją meczu znajdą się pod trybuną główną od zachodniej strony.

Wygląd elewacji stadionu to nawiązanie do współczesności z pewną domieszką tradycyjnych motywów, takich jak „mashrabiya”. Jest to zdobienie charakterystyczne dla drewnianych krat, które były używane jako bariery w meczetach i pałacach.

Bahrain Sports City Stadium© Tilke Engineers & Architects

Siatkowe elementy elewacji mają zaczynać się u podstawy rozsuwanego dachu (tę funkcję dodano już po stworzeniu widocznej koncepcji), a kończyć na poziomie pierwszego piętra w falistym, złotym szwie, który miejscami wznosi się do poziomu stref VIP i niejako odsłania wejścia na stadion. Elewacja być może zostanie oświetlona dzięki różnokolorowym lampom LED, co stworzyłoby spektakularne efekty świetlne, szczególnie w nocy.

Bahrain Sports City Stadium© Tilke Engineers & Architects

Stadion częścią kompleksu Sports City

Wokół stadionu powstanie plac, który będzie służył kibicom przed meczami. Dodatkowo, na poziomie ulicy znajdą się wejścia do innych obiektów sportowych na terenie kompleksu, a także do planowanego hotelu. Funkcjonalność stadionu ma się opierać na szerokim spektrum możliwości aranżacji przestrzeni pod trybunami. Wstępnie planowane są lokale gastronomiczne, muzeum oraz sala do modlitw.

Oprócz stadionu w Sports City znajdą się m.in. hala na 10 000 miejsc, mniejsze hale do gier zespołowych i do celów pozasportowych, a także baseny olimpijskie. Dodatkowo planowane są także: centrum medialne, boiska treningowe, tor lekkoatletyczny i parking.

Autor: Tomasz Sobura

Bahrain Sports City Stadium© Tilke Engineers & Architects

Reklama