Anglia: Luton pokazuje plany na przyszłość

źródło: własne [MK]

Anglia: Luton pokazuje plany na przyszłość Mamy najnowsze wizualizacje nowego stadionu Luton Town. Razem z nimi sporą garść szczegółów na temat dalszych kroków. Arena dla 23 000 widzów ma być gotowa w 2024 roku.

Reklama

Gdy po raz pierwszy prezentowali swoje ambitne plany, działacze Luton Town celowali w otwarcie nowego stadionu w 2020 roku. Tej daty dotrzymać się nie udało, ale i tak jest nieźle – od 2019 mają pozwolenie na budowę. Pojawił się jednak inny problem.

Brexit, a później trwająca pandemia dramatycznie zmieniły sytuację na rynku i część planowanych wraz ze stadionem funkcji straciła zwyczajnie sens. A bez nich nie będzie środków na budowę obiektu sportowego. Dlatego trwają intensywne prace przy zmianie zakładanych funkcji towarzyszących.

Luton Town - Power Court and Newlands Park development© Luton Town FC

Już dziś Luton Town ujawnili, że wokół stadionu powstaną przede wszystkim mieszkania, podczas gdy wcześniej miały być też rozległe funkcje komercyjne i rozrywkowe. Projektanci pozbyli się rozległej platformy, na której miały stanąć bloki i stadion. Zamiast tego zmieściło się więcej apartamentowców, a liczba mieszkań rośnie z 500 do 1200 – ta część rynku nieruchomości jest w Wielkiej Brytanii obecnie najbezpieczniejszą inwestycją.

Ogromne zmiany objęły również Newlands Park, czyli znajdujący się przy wjeździe do Luton teren, gdzie również mają powstać obiekty komercyjne. Powstanie tego kompleksu jest kluczowe dla sfinansowania budowy stadionu. Pozwolenie na budowę Newlands Park też już jest, ale będzie musiało być wydane ponownie. Powód: całkowite przeprojektowanie terenu. Wyjściowo miały tu być biura, centrum handlowe, hotel i hala koncertowa, ale COVID-19 i inne powody sprawiły, że żadna z tych funkcji nie ma racji bytu. Zamiast tego pojawią się siedziby firm, centrum badawcze i dystrybucyjne.

Luton Town - Power Court and Newlands Park development© Luton Town FC

A sam stadion? Na razie wiadomo tyle, że prezentacja ostatecznego projektu zaplanowana jest na lato. W najnowszych wizualizacjach widnieje ta sama koncepcja, co w 2015. Ciekawa różnica wypłynęła za to w ostatnich dniach. 17 i 18 marca lokalne media szeroko publikowały wizualizację widoczną poniżej.

Z kolei 19 marca Luton Town sami opublikowali tę umieszczoną pod spodem. Różnica? Stadion zostanie obrócony do osi północ-południe (preferowanej przez UEFA i FIFA), dzięki czemu zwolni miejsce na dodatkowe mieszkania. Pojemność ma jednak pozostać bez zmian, na poziomie 23 000 miejsc. Najwyżej w pierwszych sezonach będzie ograniczona do 17 500 ze względów logistycznych i prawnych. Aktualnie Luton Town celują w start budowy na przełomie 2021 i 2022, a otwarcie w 2024.

Autor: Michał Karaś

Luton Town - Power Court and Newlands Park development© Luton Town FC

Reklama