USA: Ostatnie dni SDCCU Stadium, trwa rozbiórka

źródło: własne [KT]

USA: Ostatnie dni SDCCU Stadium, trwa rozbiórka Nadeszły ostatnie dni dla stadionu SDCCU w San Diego. Po ponad 53 latach obiekt Major League Baseball jest obecnie wyburzany. Ma to na celu zrobienie miejsca dla nowej uniwersyteckiej areny.

Reklama

W grudniu poprzedniego roku informowaliśmy o rozpoczęciu wyprzedaży stadionowej w San Diego. Publiczna oferta dotyczyła sprzedaży elementów, będącego obecnie w trakcie wyburzania, SDCCU Stadium (w swoich ostatnich dniach znanego jako San Diego Stadium). Na aukcję trafiły między innymi krzesełka stadionowe oraz wyposażenie techniczne np. wózki widłowe. Docelowo 53-letni obiekt ma zostać rozebrany wkrótce po zakończeniu tegorocznego sezonu futbolu akademickiego. Stadion przestanie istnieć i zrobi miejsce dla nowego obiektu, wznoszonego w ramach pierwszej fazy rozbudowy kampusu uniwersyteckiego.

Każdego dnia ciężki sprzęt niszczy coraz więcej z 70-tysięcznego stadionu SDCCU w Mission Valley. Właśnie tutaj odbyła się większość największych sportowych wydarzeń w historii miasta San Diego.

San Diego Stadium, SDCCU© Commercial Drones Dispatch

Zakres prowadzonych prac wyklucza wyburzenie poprzez implozję. Takie rozwiązanie, oszczędzające wiele czasu, naruszyłoby wytyczne prawne stanu Kalifornia. Konstrukcja stadionu, który został zbudowany i zainaugurowany w 1967 roku, zawiera materiały budowlane niedozwolone w tej chwili w przedsięwzięciach deweloperskich. Aby spełnić wymagania środowiskowe należy przeprowadzać wiele prac ręcznych, rozbierając obiekt kawałek po kawałku.

Dr Peter Andersen, profesor komunikacji z San Diego State University (SDSU), stwierdził: - Na stadionie było wiele problemów, które obejmowały kwestie materiałów budowlanych, takich jak azbest i PCB, czyli odpadów niebezpiecznych, które należy skrupulatnie demontować i utylizować. To nie jest tak, że można po prostu wysadzić obiekt w powietrze, po takim kontrolowanym wybuchu azbest i różne toksyny po prostu unosiłyby się w powietrzu po całym San Diego.

W czerwcu 2020 roku miasto San Diego zatwierdziło sprzedaż gruntu i stadionu lokalnemu uniwersytetowi stanowemu. Zaledwie dwa miesiące później SDSU oficjalnie przejął kontrolę nad rozpoczęciem budowy nowego stadionu na 35 tysięcy miejsc. Obiekt będzie gościł futbolową i piłkarską drużynę uniwersytecką, a także będzie świadkiem rywalizacji w lacrosse.

Stadion SDCCU trzykrotnie był gospodarzem Super Bowl, goszcząc tę prestiżową imprezę w 1988, 1998 i 2003 roku. Organizował także MLB All-Star Games w 1978 roku i czternaście lat później w 1992. Wielu fanów nie ukrywa swojego niezadowolenia, że z uwagi na pandemiczne obostrzenia nie mieli okazji należycie pożegnać się z ich ukochanym miejscem, na którym dopingowali  San Diego Chargers, San Diego Padres oraz SDSU Aztecs.

Autor: Karol Tatar

Reklama