Nowy stadion: Pustynny diament właśnie przechodzi chrzest bojowy

źródło: własne [TS]; autor: Tomasz

Nowy stadion: Pustynny diament właśnie przechodzi chrzest bojowy Education City Stadium zainaugurowano wprawdzie w zeszłym roku, ale to teraz przechodzi prawdziwy test. W tym momencie w Katarze rozgrywane są zaległe KMŚ 2020. Na stadionie położonym na przedmieściach stolicy rozegrają cztery mecze, łącznie z finałem.

Reklama

Stadion o pojemności 45 350 miejsc powstał w Al-Rayyan, 15 kilometrów od centrum Dauhy w ogromnym kampusie uniwersyteckim, gdzie znajduje się 8 międzynarodowych uczelni. Jest łatwo dostępny za pośrednictwem wielu środków transportu publicznego, a w szczególności linii metra. Stacja Education City znajduje się zaledwie 500 metrów od obiektu.

2 grudnia 2014 roku zaprezentowano projekt stadionu. Budowa formalnie rozpoczęła się w 2016 roku, jednak prace przygotowawcze trwały od 2013, gdy rozpoczęto usuwanie ponad 650 tys. m3 pustynnej ziemi z placu budowy. W lipcu 2018 roku ukończono główną betonową konstrukcję, co dało pogląd na ostateczny kształt obiektu.

Education City Stadium, Al-Rayyan, Doha© Supreme Committee for Delivery and Legacy

Prace nad podniesieniem dachu rozpoczęto w listopadzie 2018 roku, a do lipca 2019 zarówno dach, jak i lśniąca fasada były gotowe. Tego samego roku w listopadzie zamontowano krzesełka. 15 czerwca 2020 roku był oficjalnym dniem zakończenia prac budowlanych. Pierwszy mecz rozegrano 3 września 2020, kiedy Al-Kharitiyath przegrał z Al-Sadd aż 1-5.

Zamknięta graniasta bryła ma z jednej strony przywodzić na myśl diament, a z drugiej nawiązywać do bogatego wzornictwa arabskiej architektury. Umożliwia też lepszą kontrolę termiczną wnętrza, gdzie warunki niezależnie od pogody mają umożliwiać grę i oglądanie meczu w temperaturze 24-28 stopni. Stadion został zbudowany nieco poniżej poziomu gruntu, co wpływa pozytywnie na izolację termiczną i kontrolę temperatury.

Education City Stadium, Al-Rayyan, Doha© Supreme Committee for Delivery and Legacy

Widownia została podzielona na 3 poziomy. Najwyższy z nich zostanie w większości zdemontowany po Mistrzostwach Świata 2022, zostawiając około 25 000 miejsc. Krzesełka zostaną przekazane do krajów rozwijających się.

Stadion posiada 39 lóż sky box, z których każda może pomieścić od 9 do 36 osób. Każda z nich ma własną kuchnię. Ponadto Education City Stadium posiada 6 pawilonów medialnych i salę konferencyjną na 150 osób.

Dach stadionu jest pokryty metalicznymi panelami, a całość układa się w diamentowy wzór. Dzięki temu obiekt mieni się jak klejnot, zarówno w dzień, jak i w nocy, kiedy jest podświetlany. Konstrukcja zadaszenia składa się ze stalowych kabli, a grube liny i wiszący nad boiskiem pierścień rozciągany stanowią podstawę dla segmentów stalowego dachu.

Education City Stadium, Al-Rayyan, Doha© Supreme Committee for Delivery and Legacy

Zewnętrzną część budynku zdobi 5200 trójkątów połączonych ze sobą w figury przypominające romby, a ich kolorystyka zmienia się w zależności od kąta padania światła słonecznego, dlatego stadion nosi nazwę „Pustynny Diament”. Elewacja rozświetlana nocą diodami LED jest wyposażona w baterie słoneczne, zaopatrując obiekt w 20% potrzebnej energii.

Na co dzień, gdy stadion nie jest użytkowany, prąd zaopatruje pobliskie centrum sportowo-edukacyjno-medyczne. Ponadto Education City Stadium oszczędza około 55% więcej wody w porównaniu z tradycyjnymi stadionami, dzięki instalacjom wodnym o niskim przepływie. Przy obiekcie powstały m.in. pływalnia, hala do surfingu, pole golfowe, centrum medyczne i inne.

Autor: Tomasz Sobura

Reklama