Nowy stadion: Czwarty dom tygrysów z Malezji

źródło: własne [MK]; autor: michał

Nowy stadion: Czwarty dom tygrysów z Malezji Nie czwarty z kolei – czwarty naraz! Johor Southern Tigers mają cztery stadiony, a ten najnowszy jest jedyny w swoim rodzaju, nie tylko w skali Malezji.

Reklama

Budowa nowego stadionu dla Johor Darul Ta’zim (międzynarodowo: Johor Southern Tigers) to wypadkowa sukcesu sportowego drużyny. Ten z kolei nadszedł wraz z przejęciem klubu przez rodzinę królewską stanu Johor. Syn sułtana został większościowym udziałowcem, zaś jego siostra prezeską. Za ich rządów klub zdominował malezyjską piłkę, zgarniając ogromną większość tytułów od 2014.

Sultan Ibrahim Stadium, Johor Southern Tigers© Multimedia Engineering Pte Ltd

Rosnąca popularność spowodowała ambitne plany, mówiono nawet o budowie 50- lub 60-tysięcznika. Ostatecznie plany zoptymalizowano do pułapu 35-40 tysięcy. Na lokalizację wybrano pogranicze gmin Gelang Patah oraz Iskandar Puteri. To zachodnie przedmieścia Johor Bahru, stolicy stanu, gdzie metropolia gwałtownie się rozwija.

Obiekt powstał na powierzchni 141 500 m2, przy jednym z głównych węzłów drogowych. To istotne, ponieważ komunikacja kołowa była jedyną możliwą w pierwszym okresie operacji stadionu. Przy arenie zaplanowano więc 4300 miejsc postojowych. Dodatkowo, obok obiektu powstał biurowiec o powierzchni 2200 m2 z centralą klubu piłkarskiego. Docelowo całość ma zostać połączona z centrum szkoleniowym dla dzieci i młodzieży.

Sultan Ibrahim Stadium, Johor Southern Tigers© Johor Southern Tigers

Sam stadion podzielono na 5 kondygnacji, z czego jedna jest podziemna. Trzon stanowi monolityczna struktura żelbetowa, w ramach której udało się wygospodarować 68 000 m2 powierzchni o różnym przeznaczeniu. Trybuny podzielono w sposób konwencjonalny na dwa poziomy. Dolny oferuje 28 rzędów, podczas gdy górny obniża się dramatycznie w stronę południa i północy, z 29 do zaledwie 6 rzędów. Dzięki temu stadion nabiera dynamizmu w odbiorze.

Sultan Ibrahim Stadium, Johor Southern Tigers© Johor Southern Tigers

Zadaszenie zoptymalizowano pod kątem zużycia materiałów. Opiera się ono na 56 zagiętych dźwigarach, opartych o koronę widowni. Dzięki zmiennej wysokości i ograniczonemu zasięgowi dachu (26-40 m w głąb stadionu) zagwarantowany jest odpowiedni dostęp słońca do boiska. Dzięki naturalnemu podziałowi na pionowe pasy stadion nabiera rytmu i wygląda nowocześnie. Do przekrycia widowni i stworzenia fasad wykorzystano 36 300 m2 membran PTFE i ETFE, sprowadzonych z pobliskiego Singapuru.

Budowa nowego stadionu rozpoczęła się w styczniu 2016 roku i pierwotnie planowano zakończenie jeszcze w 2018 roku. Jednak prowadzona w mało dostępnym miejscu inwestycja postępowała nieco wolniej niż planowano i ukończono ją w styczniu 2020. Dla samego klubu nie oznaczało to logistycznych problemów, ponieważ – czym JDT lubią się chwalić – „Tygrysy” mają aż cztery stadiony, z położonym w Johor Bahru Stadium Larkin na czele. Koszt inwestycji udało się za to utrzymać w bardzo racjonalnych granicach, potwierdzonych na poziomie 200 mln MYR (185 mln zł).

Autor: Michał Karaś

Sultan Ibrahim Stadium, Johor Southern Tigers© Johor Southern Tigers

Reklama