Włochy: Wieści na temat nowego stadionu w Cagliari

źródło: własne [KT]

Włochy: Wieści na temat nowego stadionu w Cagliari Wizualizacje nowego domu dla Cagliari Calcio robią wrażenie. Tym bardziej cieszą nas kolejne dobre wieści o postępie działań na Sardynii. Przetarg na jego wykonanie i ostateczny projekt zostaną ogłoszone w ciągu roku.

Reklama

W zeszłym roku Cagliari Calcio opublikowało harmonogram budowy swojego nowego stadionu, teraz trwają przygotowania do ogłoszenia publicznego przetargu. Postępowanie wraz z ostatecznym projektem powinny ujrzeć światło dzienne w tym roku. Szacuje się, że prace budowlane potrwają dwa lata. Nowy obiekt na ponad 25 tysięcy miejsc ma być uwzględniony jako część deklarowanego przez Włochy planu organizacji UEFA EURO 2028.

Nuovo Stadio Cagliari

Prace administracyjne postępują, rada gminy uchwałą z dnia 23 września 2020 roku powołała jednostkę projektową odpowiedzialną za budowę i zarządzanie nowym stadionem w Cagliari. Daniele Olla został mianowany jej głównym kierownikiem.

W odniesieniu do bieżących prac, David Manica, główny architekt nowego obiektu, szczegółowo wskazał na łamach Gazzetta dello Sport: - Zakończyliśmy przeprojektowanie koncepcji, będąc w stałym kontakcie z gminą. Integrujemy dyrektywy klienta dotyczące celowości outsourcingu pewnych usług, zbierając też informacje zwrotne o kosztach od kontrahentów.

Przypomnijmy, że włoski klub z Serie A wybrał konsorcjum Sportium do zaprojektowania nowego stadionu, a amerykańskie biuro Manicy odpowiada za projekt. Zmiany w zakresie projektu wynikają przede wszystkim z realiów rynkowych i opłacalności, na które wpływ ma trwająca pandemia koronawirusa.

Nuovo Stadio Cagliari

Manica scharakteryzował również nowy stadion jako coś więcej niż standardowy obiekt tego typu. W rzeczywistości będzie to kompleks integrujący różne funkcje, takie jak hotel, muzeum, baseny, przestronne tarasy, bary, sklepy i restauracje.

Dodatkowo, architekt podkreślił wizualne walory przyszłego stadionu, które mają stanowić niesamowity atut dla klubu. Światowej klasy stadion ma być obiektem, który będzie powodem do dumy dla lokalnej społeczności. Szczerze mówiąc, wolelibyśmy oceniać prawdziwe piękno Stadio Cagliari na podstawie kolejnych zrealizowanych kroków i, miejmy nadzieję, wkrótce na podstawie pierwszych prac na miejscu.

Klub obecnie rywalizuje w Serie A, podejmując swoich rywali tymczasowo na Sardegna Arena, patrząc w przyszłość i własny stadion. Nowy obiekt na Sardynii, obecnie nazywany Cagliari Arena, zastąpi historyczne Stadio Sant'Elia, stojące tuż obok.

Autor: Karol Tatar

Nuovo Stadio Cagliari

Reklama