Turcja: Zbliża się otwarcie orzechowego stadionu w Giresun

źródło: własne [TS]; autor: Tomasz Sobura

Turcja: Zbliża się otwarcie orzechowego stadionu w Giresun Leszczyna w herbie klubu, miasto słynące z uprawy orzechów, to też stadion orzechowy i to dosłownie. 24 stycznia nastąpi inauguracja Çotanak Stadyumu, którego nazwa pochodzi od gatunku orzecha uprawianego w tej części Turcji.

Reklama

Najważniejsze liczby stadionu w Giresun

Pod koniec ubiegłego roku wreszcie udało się skończyć stadion w Giresun, mieście położonym w północno-wschodniej Turcji. Obiekt pomieści 22 028 widzów i jest częścią kompleksu sportowego położonego w dzielnicy Aksu, w którym znajdzie się m.in. boisko treningowe, hala sportowa i basen olimpijski z widownią na 1200 osób.

Giresun Çotanak Stadyumu© Emlak Planlama İnşaat Proje Yönetimi ve Ticaret A.Ş.

Budynek stadionu składa się łącznie z 6 kondygnacji i ma powierzchnię 143 388 m2. Pojemność Çotanak Stadyumu to 22 028 miejsc, z czego 20 380 ma być przeznaczone dla „zwykłych" kibiców, a 1413 to miejsca w lożach i VIP. Ponadto dla osób niepełnosprawnych przeznaczono 75 miejsc, a dla prasy 76. 84 miejsca to tzw. protokół. Stadionowy parking pomieści ponad 1000 aut.

Budowa trwała od listopada 2016 roku do grudnia 2020. Zresztą wielokrotnie zmieniano termin oddania stadionu, który początkowo miał być ukończony w 2018 roku. Ostatnimi pracami na obiekcie, tuż przed oddaniem do użytku, były działania związane z pielęgnacją murawy hybrydowej. W grudniu zakończono niezbędne formalności związane z przekazaniem stadionu Ministerstwu ds. Młodzieży i Sportu.

Giresun Çotanak Stadyumu© Emlak Planlama İnşaat Proje Yönetimi ve Ticaret A.Ş.

Nietypowa inauguracja stadionu

24 stycznia odbędzie się pierwszy mecz Giresunsporu na nowym stadionie. Rywalem miejscowych będzie Balıkesirspor. Dotychczas drużyna z orzechowego miasta grała na Atatürk Stadyumu, który zostanie zburzony, a następnie teren zostanie przekształcony w ogród miejski z mnóstwem miejsc do uprawiania sportu i rekreacji.

Giresun Çotanak Stadyumu© Emlak Planlama İnşaat Proje Yönetimi ve Ticaret A.Ş.

Pożegnanie starego stadionu nastąpiło 3 stycznia, kiedy Giresunspor pokonał Tuzlaspor 3-0. Jak już wspomnieliśmy Atatürk Stadyumu będzie zburzony, nie oznacza to jednak, że Atatürk przestanie być patronem stadionu w mieście.

Giresun Çotanak StadyumuOstatnie doniesienia tureckiej prasy potwierdzają, że wielu mieszkańców miasta życzy sobie Atatürka (legendarnego przywódcę Turcji, bohatera walki o niepodległość) jako patrona nowego stadionu. Zresztą w trakcie budowy obiektu nie ukrywano, że Çotanak Stadyumu to tylko robocza nazwa.

Na dziś nie ma możliwości rozegrania meczu na Çotanak Stadyumu z udziałem publiczności. Nie zraziło to fanów zielono-białych do zakupu wirtualnych biletów, które są formą wsparcia budżetu klubu w czasach pandemii. Giresunspor sprzedaje bilety, reklamując je jako pamiątkę z symbolicznego otwarcia nowego stadionu.

Autor: Tomasz Sobura

Reklama