Nowy stadion: Podcięte narożniki Tuilière w Lozannie

źródło: własne [TS]; autor: Tomasz Sobura

Nowy stadion: Podcięte narożniki Tuilière w Lozannie Na początku miał być otwarty w 2019 roku, później w połowie 2020. Żaden z tych terminów nie został dotrzymany, bo inauguracja stadionu ze ściętymi narożnikami nastąpiła w ostatnich dniach listopada.

Reklama

Niezbyt piękny, ale funkcjonalny

Stade de la Tuilière to liczący 12 544 miejsc (11 950 siedzących) stadion w Lozannie, który został oficjalnie otwarty 29 listopada podczas meczu miejscowej drużyny z Young Boys Berno. Obiekt wyróżnia się na tle innych ze względu na rozwiązania architektoniczne, jakie zostały na nim zastosowane.

Stade de la Tuiliere, Lausanne© Ariel Huber / MLZD

Na pierwszy plan wysuwa się sposób zagospodarowania narożników stadionu, które są jednocześnie bramami wejściowymi. Według architektów umożliwi to maksymalnie wykorzystanie obiektu podczas wydarzeń niezwiązanych z futbolem.

Ścięcie narożników spowodowało powstanie czterech kanciastych nawisów, które umożliwiają swobodne przemieszczanie się po obiekcie. Zastosowanie takiego rozwiązania było koniecznością, gdyż stadion został zbudowany w okolicy, której zabudowa nie pozwalała na większe wykorzystanie przestrzeni.

Stade de la Tuiliere, Lausanne

Stade de la Tuilière tworzy prostokątna bryła z ostrymi krawędziami. Trybuny zostały zbudowane z maksymalnie stromym nachyleniem, na jakie pozwalają przepisy. Wspomniane rozwiązanie ma na celu umiejscowienie kibiców jak najbliżej wydarzeń boiskowych. Dach zaprojektowano tak, aby odbijał dźwięk, jednocześnie nie pozwalając mu się wydostać na zewnątrz.

Stade de la Tuiliere, Lausanne© Ariel Huber / MLZD

Stadion z zewnątrz nie robi wielkiego wrażenia, ale od początku zamysł był taki, że ma być przede wszystkim praktyczny. Dość mocno wyeksponowane są spody betonowych trybun oraz stalowo-betonowa rama obiektu. Fasada trybuny głównej jest otoczona szklaną powłoką, która daje efekt kurtyny. Znajdują się tam szatnie, strefa prasowa oraz VIP.

Stade de la Tuiliere, Lausanne

Prace na trybunie głównej, w szczególności wyposażenie recepcji (loże, restauracja) oraz szatni dla zawodników były ostatnimi przed listopadowym otwarciem.

Droższy niż planowano, ale za to ekologiczny

FC Lausanne-Sports rozgrywała swoje mecze przez 66 lat na wielofunkcyjnym Stade Olympique de la Pontaise, który postoi przynajmniej do 2025 roku. Jest na nim jeszcze zaplanowanych kilka ważnych imprez sportowych. Później prawdopodobnie zostanie rozebrany.

Stade de la Tuiliere, Lausanne© Ariel Huber / MLZD

Nowy stadion znajduje się w odległości mniej więcej kilometra od starego. Kosztował łącznie CHF 165,4 mln (691 mln zł), choć w momencie powstania koncepcji w 2014 roku zakładano, że budowa jest możliwa za mniej więcej połowę tej kwoty. Był on częścią projektu „Metamorfoza", który oprócz wybudowania stadionu piłkarskiego zakładał powstanie ośrodka treningowego z 9 boiskami.

Płyta główna posiada sztuczną murawę, która docelowo ma być zastąpiona naturalną nawierzchnią w momencie ukończenia ośrodka treningowego.

Sporym wyzwaniem podczas budowy stadionu było zminimalizowanie negatywnego wpływu na chroniony obszar przyrodniczy Petit Flon, który znajduje się w okolicy. Budynek posiada elektrownię słoneczną, oświetlenie LED oraz własną oczyszczalnię ścieków. Ponadto na zewnętrznych ścianach stadionu ustawiono 50 miejsc lęgowych dla zagrożonych gatunków ptaków.

Autor: Tomasz Sobura

Reklama