Nowy stadion: Orzech z Giresun już otwarty

źródło: własne [TS]; autor: Tomasz

Nowy stadion: Orzech z Giresun już otwarty To jeden z najlepszych tureckich stadionów w swojej kategorii, do tego imponująco położony. Największą kontrowersją pozostaje jego przeszła nazwa – kibice chcą, by przejął tę po centralnie położonym stadionie Atatürka.

Reklama

Otwarty w niedzielę nowy stadion znajduje się w dzielnicy Aksu, która jest częścią Giresun, miasta położonego w północno-wschodniej Turcji. Obiekt stanowi główny element kompleksu sportowego, w którym znajduje się m.in. boisko treningowe, hala sportowa i basen olimpijski z widownią na 1200 osób.

Giresun Çotanak Stadyumu

Plan budowy stadionu powstał w 2013 roku w ramach ogólnokrajowego programu budowy nowych aren piłkarskich. Giresun słynie z uprawy wiśni i orzechów (leszczyna jest w herbie Giresun i Giresunsporu), dlatego na nazwę obiektu wybrano Çotanak (orzech laskowy w okrywie). Nazwa ta może jednak ulec zmianie, gdyż wielu mieszkańców życzy sobie Atatürka (legendarnego przywódcę Turcji) jako patrona stadionu.

Giresun Çotanak Stadyumu© Emlak Planlama İnşaat Proje Yönetimi ve Ticaret A.Ş.

Budowa trwała od listopada 2016 roku do grudnia 2020. Zresztą wielokrotnie zmieniano termin oddania stadionu, który początkowo miał być ukończony w 2018 roku. W grudniu 2020 zakończono niezbędne formalności związane z przekazaniem obiektu Ministerstwu ds. Młodzieży i Sportu.

Pojemność Çotanak Stadyumu to 22 028 miejsc, z czego 20 380 jest przeznaczone dla „zwykłych" kibiców, a 1413 to miejsca w lożach i VIP. Ponadto dla osób niepełnosprawnych przeznaczono 75 miejsc, a dla prasy 76. 84 miejsca to cetralna loża prezydencka. Stadionowy parking mieści ponad 1000 aut.

Giresun Çotanak Stadyumu© Emlak Planlama İnşaat Proje Yönetimi ve Ticaret A.Ş.

Widownię podzielono na dwa poziomy miejsc zwykłych przecięte pasem 49 lóż biznesowych. Górny poziom istnieje tylko wzdłuż boiska, za bramkami w jego miejscu przewidziano przeszklone powierzchnie użytkowe.

Bryła stadionu może robić wrażenie - z zewnątrz wygląda na większy, ponieważ trybuny mają rozbity przestrzennie układ, a za widownią zmieściło się okazałe atrium pod dachem, chroniące przed częstymi nad Morzem Czarnym opadami. W sumie trybuny i ich bezpośrednie zaplecze pokryło 25 tys. m2 membrany PCV i ETFE.

Giresun Çotanak Stadyumu© Emlak Planlama İnşaat Proje Yönetimi ve Ticaret A.Ş.

Obiekt wyróżnia się naturalnymi kolorami i wysokimi arkadami, dzięki którym zaplecze otrzymuje należną mu wentylację. Obłe bryły stadionu i hali nawiązują z kolei do otaczających okolicę wzgórz. 

Budynek stadionu składa się łącznie z 6 kondygnacji, a w jego części podziemnej znajdują się sklepy. Z pobliską halą sportową spaja go betonowa promenada uniesiona ponad poziom ulicy. Çotanak Stadyumu ma łączną powierzchnię 143 388 m2.

Do budowy dachu użyto 2815 ton stali, z czego na kratownice nośne poszło 1790 ton. Dach był testowany pod kątem odporności na trzęsienia ziemi, podobnie jak żelbetowa konstrukcja trybun.

Autor: Tomasz Sobura

Giresun Çotanak Stadyumu© Emlak Planlama İnşaat Proje Yönetimi ve Ticaret A.Ş.

 

Reklama