Nowy projekt: Universidad Católica ogłasza przebudowę stadionu

źródło: własne [TS]; autor: Tomasz

Nowy projekt: Universidad Católica ogłasza przebudowę stadionu Universidad Católica wraz z Cruzados SADP ogłosiła plany przebudowy stadionu. Prace mają się rozpocząć w 2022 roku, a zakończyć pod koniec 2023. Całość inwestycji zamknie się w 30 mln $ (aktualnie 111 mln zł).

Reklama

Jak zmieni się Estadio San Carlos de Apoquindo?

Po przebudowie stadion ma tworzyć wielofunkcyjną przestrzeń, gdzie będzie możliwa organizacja wydarzeń sportowych, biznesowych i kulturalnych. Projekt zakłada powstanie obiektu o pojemności 20 000 miejsc z czterema prostokątnymi trybunami o dwóch kondygnacjach. Co ważne, wszystkie trybuny zyskają płaskie zadaszenie.

Estadio San Carlos de Apoquindo, Santiago de Chile© IDOM

Aktualnie Estadio San Carlos de Apoquindo, który powstał w 1988 roku mieści około 14 700 widzów. Ostatni poważny remont miał miejsce w 2012 roku, kiedy to na trybunie Alberto Fouillioux zainstalowano krzesełka, a na Sergio Livingstone powstały loże.

W trybunę główną ma być wbudowany 5-kondygnacyjny budynek. Ma się on stać zapleczem dla prasy, a także spełniać funkcje komercyjne. Ponadto będą tam realizowane działania logistyczne i z zakresu bezpieczeństwa. Wiadomo także, że planuje się rozbudowę szatni, budowę lóż i stref VIP, a także unowocześnienie systemu nagłośnienia.

Nowy dach poprawi akustykę obiektu. Nie będzie przepuszczał dźwięku na zewnątrz, odbijając go w kierunku murawy. Co ważne, będzie także ograniczał wydostawanie się światła poza budynek stadionu. Wiadomo już, że część jego konstrukcji będzie wykonana z drewna klejonego warstwowo.

Estadio San Carlos de Apoquindo, Santiago de Chile© IDOM

Maszty oświetleniowe znikną, ponieważ zostaną zainstalowane najnowszej generacji lampy LED. Ponadto będzie 400 paneli fotowoltaicznych, które dostarczą niezbędną energię na potrzeby dnia meczowego.

Projektanci stadionu zakładają zmniejszenie zużycia wody o 10% dzięki zastosowaniu wydajnych kranów, wykonaniu automatycznego nawadniania boiska i budowy małej oczyszczalni ścieków.

Realizacją projektu budowlanego zajmuje się hiszpańskie biuro architektoniczne IDOM, które było odpowiedzialne za projekt stadionu San Mamés Barria. Doradcą środowiskowym jest kanadyjska firma konsultingowa WSP, która wykonywała analizy m.in. dla Allianz Areny. Kanadyjczycy będą odpowiadać za zarządzanie i inżynierię. Chilijska firma URBANO zajmie się kwestiami drogowymi i transportowymi.

Estadio San Carlos de Apoquindo, Santiago de Chile© IDOM

Znaleźć finansowanie i zdążyć na Igrzyska Panamerykańskie

Po przebudowie Estadio San Carlos de Apoquindo umożliwi organizację meczów Copa Libertadores (z ćwierćfinałem włącznie). Obiekt ma się stać jedną z aren Igrzysk Panamerykańskich w Santiago w 2023 roku. Ważne jest, aby stadion był gotowy przed 20 października 2023 roku, kiedy rusza wspomniana impreza. Takie przynajmniej są plany.

Jak już wcześniej wspomniano całkowita wartość inwestycji w stadion wyniesie 30 mln $. Dodatkowo planowane jest wydanie 1,7 mln $ (6,2 mln zł) na prace związane z usprawnieniem ruchu drogowego wokół obiektu. Juan Pablo Pareja, dyrektor generalny Cruzados podkreśla, że stadion ma tworzyć wielofunkcyjną przestrzeń, skoncentrowaną na sporcie, biznesie, zdrowiu i rozrywce.

Estadio San Carlos de Apoquindo, Santiago de Chile© IDOM

Rada dyrektorów Cruzados wraz z doradcami finansowymi ocenia ostateczną strukturę finansowania prac. Rozważa się podwyższenie kapitału, emisję długu (obligacje), a także sprzedaż praw do nazwy stadionu (nawet na 15 lat). Wszystko to jest przewidziane na rok 2021.

Prace budowlane rozpoczną się najprawdopodobniej w pierwszej połowie 2022 roku. W tym momencie projekt oczekuje na wykonanie studium oddziaływania na transport miejski. Deklaracja oddziaływania na środowisko została złożona w październiku zeszłego roku.

Autor: Tomasz Sobura

Reklama