Kambodża: Końcówka budowy, narodowy gotowy w 85%

źródło: własne [MK]; autor: michał

Kambodża: Końcówka budowy, narodowy gotowy w 85% Już planują pierwsze mecze, rusza instalacja krzesełek. W południowo-wschodniej Azji pojawi się nowa stadionowa perełka. Według wszystkich dostępnych informacji ma być oddana w maju.

Reklama

Jeszcze we wrześniu 2020 władze Kambodży ostrzegały, że nowy stadion narodowy zostanie oddany z 3-4 miesiącami opóźnienia. Dziś mówi się, że tych miesięcy będzie jednak 5. Najpierw arena sportowa miała być oddana 31 grudnia, później 31 marca, a dziś termin to 30 maja.

Poślizg nie jest wielki, ale historia niespełnionych deklaracji każe zachować ostrożność w ocenie wiarygodności nowych zapowiedzi. Tym bardziej, że dziś narodowy komitet olimpijski Kambodży ocenia zaawansowanie prac na 85%. To z pozoru dużo, ale trzeba pamiętać, że poziom 80% (wg deklaracji tej samej organizacji) osiągnięto już w maju 2020.

Morodok Techo Stadium in Phnom Penh© Morodok Techo National Stadium

Na budowie stale pracuje ponad 500 osób, w większości Kambodżan. Kadra kierownicza to jednak głównie Chińczycy, z racji budowy obiektu przez chińskiego wykonawcę (IPPR International Engineering Corporation), na zlecenie chińskiego rządu. Chińczycy finansują prace warte 1,1 mld juanów (dziś ok. 640 mln zł), więc i nie dziwota, że jako pierwszy mecz – latem tego roku – ma być rozegrany pojedynek towarzyski Kambodży i Chin.

To tylko jeden z meczów planowanych na drugie półrocze. Trwają już rozmowy, by reprezentacja przeniosła się ze stadionu olimpijskiego tutaj, na północne rogatki Phnom Penh. A zanim odbędą się planowane na 2023 Igrzyska Azji PołudniowoWschodniej, powinno zostać zakontraktowanych jeszcze kilka wielkich wydarzeń.

Morodok Techo Stadium in Phnom Penh© Morodok Techo National Stadium

Szanse na to są duże, ponieważ projekt jest dla Kambodży wyjątkowo prestiżowy, urzędnicy kilku ministerstw pracują nad poszczególnymi jego elementami. Dla przykładu, okablowaniem, łączami internetowymi, monitoringiem i innymi systemami zajmuje się ministerstwo telekomunikacji.

W dzielnicy Morodok Techo na planie łuku zaplanowano wiele nowych, reprezentacyjnych obiektów, które mają stać się ozdobą stolicy. Z wysokimi na 99 metrów pylonami stadion będzie jednak dominującym elementem krajobrazu.

Morodok Techo Stadium in Phnom Penh© Morodok Techo National Stadium

W tej chwili, tj. w drugiej połowie stycznia, ma się zacząć montaż krzesełek na widowni. Jak już pisaliśmy, z Kambodży i Chin docierały sprzeczne informacje dotyczące finalnej pojemności obiektu, dlatego nie umiemy w tej chwili z całą pewnością powiedzieć, czy będzie to 60 000, czy 75 000 fotelików. Żeby było „weselej”, największa anglojęzyczna gazeta w kraju, „Khmer Times” wciąż na zmianę podaje obie wersje.

Na pewne opóźnienia napotkali wykonawcy dachu. O ile jego więźba jest gotowa, o tyle opóźniły się dostawy membrany dachowej, która jest sprowadzana z Niemiec. Dlatego całe poszycie jest zaawansowane na ok. 70%. To obecnie ostatni duży element konstrukcyjny, który wymaga dalszych prac. Na innych frontach pozostały głównie prace wykończeniowe i instalacyjne.

Autor: Michał Karaś

Reklama