Holandia: Alkmaar opóźnione, dach będzie na koniec sezonu?

źródło: własne [MK]; autor: michał

Holandia: Alkmaar opóźnione, dach będzie na koniec sezonu? Wielka kratownica wciąż spoczywa poza stadionem, choć dawno miała wisieć nad główną trybuną. W tej chwili nie ma pewności, czy do końca sezonu nad AFAS Stadionem będzie pełny dach. Za to są nowe wskazówki.

Reklama

W ostatnim czasie nie informowaliśmy Was o losach kluczowej holenderskiej inwestycji, przebudowy AFAS Stadionu. Kluczowa jest o tyle, że po katastrofie z 2019 roku w całym kraju mają zmienić się procedury dotyczące bezpieczeństwa wielkich konstrukcji. Lekcja dla AZ Alkmaar jest jednak szczególna, bowiem zawalenie dachu stadionu budzi ogromne obawy o życie widzów.

Nic dziwnego, że dziś klub dmucha na zimne i inwestuje w bardzo drogą i znacznie bardziej masywną konstrukcję dachu. Nieoficjalnie mówi się, że właśnie dlatego do dziś nie zamontowano masywnej głównej kratownicy, o której pisaliśmy latem.

Od jesieni zmontowana konstrukcja leży przed AFAS Stadionem i czeka na montaż. 170-metrowa konstrukcja miała się go doczekać przed końcem 2020, a jednak nie podniesiono jej na miejsce. Mówi się, że doszło do błędu w obliczeniach i konieczne było przeprojektowanie mocowań dla kratownicy, by mieć absolutną pewność, że nie dojdzie do kolejnego wypadku.

AFAS Stadion, AlkmaarZdjęcie z listopada, dziś na krańcach głównej trybuny są już dodatkowe stalowe kolumny. © AZ Alkmaar

W tej chwili kończy się montaż kolumn, na których spocznie główna podpora zachodniego dachu, najpewniej przed końcem lutego. Po pozostałych trzech stronach obiektu stoi już biała „korona” przyszłego przekrycia, czekająca tylko na montaż dźwigarów nad samą widownią. Kiedy to nastąpi? W noworocznym wywiadzie dyrektor generalny Robert Eenhoorn wyraził nadzieję, że fani spotkają się ponownie pod dachem tej wiosny.

Mówiąc szczerze, liczyliśmy, że będziemy już dalej z pracami. Jesteśmy nieznacznie w tyle za harmonogramem i za kulisami pracujemy pilnie, by utrzymać dobre tempo i powitać kibiców przed końcem sezonu – stwierdził Eenhoorn. W tej chwili fani w całej Holandii mają zakaz chodzenia na mecze, jednak władze piłkarskie liczą, że wiosną sytuacja ponownie pozwoli sprzedawać bilety.

Nowa wizualizacja, nowe wskazówki

Przy okazji noworocznej publikacji AZ Alkmaar pokazał nową wizualizację docelowego kształtu stadionu. Z pozoru wygląda tak samo, jak poprzednia z 2020 roku. Jest jednak parę znaczących różnic, które wskazują na słuszność naszych nieoficjalnych informacji: klub stworzy nowe wieże w zachodnich narożnikach, najpewniej z klatkami schodowymi i windami.

AFAS Stadion, Alkmaar

Na obwodzie trzech trybun (poza główną) powstanie też nowa promenada dla kibiców, gdzie znajdą się kioski i toalety. Ten element wizualizacji potwierdził zresztą dyrektor, zapowiadając większy komfort kibiców, lepszą cyrkulację ruchu pieszego i wyższe przychody z dnia meczowego.

Trzecim istotnym detalem jest linia pierwszego rzędu widowni. Jak widać na nowej wizualizacji, klub potwierdza, że zamierza dociągnąć nieregularną dziś linię trybun do boiska. Powstaną nowe rzędy przed istniejącymi, a także za nimi – zwłaszcza w narożnikach, gdzie zaplanowano więcej miejsca pomiędzy widownią a dachem. Trzeba jednak pamiętać, że nie oznacza to automatycznego podniesienia pojemności, to będzie możliwe dopiero po uzyskaniu zgody od miasta, a jednym z warunków jest zwiększenie liczby miejsc parkingowych.

Autor: MK / Marc

Reklama