Hiszpania: Ostatnie prace na El Sadar w Pampelunie

źródło: własne [KT]; autor: Karol Tatar

Hiszpania: Ostatnie prace na El Sadar w Pampelunie Nowy stadion dla Osasuny zadziwia tempem prowadzonych działań i postępami na budowie. Prace na stadionie El Sadar wchodzą właśnie w ostatnią fazę wraz z niezbędnym wykończeniem dachu. Odnowiony obiekt ma zostać ukończony w styczniu.

Reklama

Prawie gotowy

Główne prace konstrukcyjnie na terenie El Sadar rozpoczęły się w październiku 2019 roku. Początkowo klub liczył, że taka przebudowa może zostać przeprowadzona w ciągu zaledwie 12 miesięcy. Ograniczenia wynikające z pandemii Covid-19 spowodowały jednak opóźnienia w realizacji prac. Na szczęście ​​ukończenie renowacji jest coraz bliżej.

Stadion może wyglądać na ukończony, ale jest jeszcze na nim trochę do zrobienia. Opóźnienie spowodowane dostawą materiałów na nowy stalowy dach opóźniło zamknięcie budowy. Według firmy budowlanej VDR, wszystkie prace mają się zakończyć w styczniu.

Estadio El Sadar© C. A. Osasuna

Podczas gdy fani klubu czekają na kolejny domowy mecz otwarty dla kibiców, krajobraz Pampeluny coraz żywiej upiększa czerwony kolor. To oczywiście zasługa powstającego okrycia nowej twierdzy Osasuny. Nowy sklep na El Sadar został otwarty zaledwie kilka tygodni temu, a drugi ekran jest w trakcie doposażenia północnej trybuny. Będzie miał takie same wymiary, jak ten umieszczony już na szczycie trybuny południowej. Oba telebimy pokażą wyniki meczów i różnego rodzaju statystyki na ok. 94 metrach kwadratowych każdy.

Droższy niż planowano

Początkowo budżet inwestycji wynosił 16 mln € (72,9 mln zł). W międzyczasie klub z Pampeluny zaprezentował zaktualizowany projekt. Oznaczało to również konieczność zwiększenia finansowania do poziomu 17,8 mln € (81 mln zł). Nie była to jednak ostateczna suma kosztorysu, spekuluje się, że obecny (i prawdopodobnie finalny) rachunek za renowację wyniesie około 21 mln € (96,6 mln zł).

Estadio El Sadar© C. A. Osasuna

Uwzględniając podwyższoną cenę, walne zgromadzenie klubu, które odbyło się 31 grudnia 2020 roku, zatwierdziło rozliczenie finansowe za sezon 2019/2020. Klub zamknął zeszły sezon z zyskiem przed opodatkowaniem w wysokości 2,7 mln €. Jednocześnie zaprezentowano budżet na kolejny sezon, w którym dochody mają osiągnąć rekordowe 65 mln €, przy oczekiwanym zysku na poziomie 300 000 €.

Stadion na 100-lecie klubu

Osasuna obchodziła w zeszłym roku 100-lecie istnienia. W ramach obchodów tej wyjątkowej rocznicy zaplanowano m.in. rozegranie międzynarodowego meczu towarzyskiego oraz zorganizowanie koncertu. Ze względu na niewielkie opóźnienie w budowie, a przede wszystkim ograniczenia związane z pandemią, oba wydarzenia prawdopodobnie odbędą się w tym roku.

Estadio El Sadar© C. A. Osasuna

Utworzenie muzeum klubowego było jednym z priorytetowych projektów w ramach podejmowanych działań jubileuszowych. Pierwsze muzeum Osasuny będzie zlokalizowane na stałe w sercu El Sadar. Na jego zagospodarowanie na parterze stadionu została udostępniona powierzchnia 310 metrów kwadratowych. To centrum wystawiennicze jest dostępne od strony ulicy Sadar i wraz z oficjalnym sklepem stanowi dodatkową wartość dla wszystkich fanów i turystów.

Renowacja El Sadar obejmowała zbudowanie nowego dachu, a także stworzenie dodatkowej powierzchni handlowej umożliwiającej korzystanie ze stadionu przez większą liczbę dni w roku. Estadio El Sadar jest domem CA Osasuna od 1967 roku. Rozbudowa stadionu zwiększy jego pojemność do 24 500 miejsc.

Autor: Karol Tatar

Reklama