Ukraina: Przebudowa stadionu w Krzywym Rogu

źródło: własne [KT]; autor: Karol Tatar

Ukraina: Przebudowa stadionu w Krzywym Rogu Trwa modernizacja stadionu w Krzywym Rogu na Ukrainie. Wszystkie prace prowadzone na dużą skalę mają doprowadzić do powstania nowego kompleksu, który spełni międzynarodowe standardy. Nowy obiekt o zmniejszonej pojemności na 16 750 miejsc ma być dumą regionu.

Reklama

Znacząca przebudowa 

Zastępca szefa Dniepropietrowskiej Obwodowej Administracji Państwowej Ołeksandr Moskalenko podkreślił, że inwestycja przewiduje szeroki zakres przekształceń stadionu. Wykonane ostatecznie prace pozwolą stworzyć nowoczesną bazę sportową. Jako jeden z pięciu głównych projektów w ramach inwestycji obwodu dniepropietrowskiego, nowy kompleks ma wreszcie spełniać międzynarodowe standardy.

W planach jest całkowita przebudowa trybun, odświeżenie pomieszczeń takich jak biura dla trenerów, szatnie z prysznicami oraz sale konferencyjne. Zakres remontu obejmie również zainstalowanie wydajnego oświetlenia i elektronicznej tablicy informacyjnej do prezentacji np. wyników. Liczba miejsc zostanie zmniejszona o niespełna połowę, z prawie 30 000 do 16 750 siedzeń. Finalnie obiekt ma spełniać wymagania FIFA.

Stadion Metalurg - Krivyi Rih

Koszt przebudowy stadionu położonego w centrum Krzywego Rogu może wynieść nawet 600 mln hrywien (78,5 mln zł). Jednym z celów jest przygotowanie stadionu na finał Pucharu Ukrainy w 2022 roku. Po oświadczeniu rządu możemy wnioskować, że remont takiego obiektu ma pozwolić młodym Ukraińcom realizować swoje ambicje i pasje. W rezultacie ma wpłynąć na życie całego społeczeństwa, czyniąc je bardziej postępowym i zdrowszym.

- Mieszkańcy Krzywego Rogu od lat czekają na nowy stadion. A jeszcze bardziej o nowoczesnej bazie treningowej marzą miejscowi piłkarze. Kompleks sportowy Metalurga od dawna wymaga modernizacji. Obecnie trwa przetarg mający na celu wybranie wykonawcy i ustalenie harmonogramu - dodał Oleksandr Moskalenko.

Stadion Metalurg - Krivyi Rih

Rządowe wsparcie infrastruktury sportowej

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski ujawnił niedawno ambitne plany dotyczące znaczących inwestycji infrastrukturalnych. Rząd Ukrainy obiecał wpompować setki milionów w nowoczesne zaplecze sportowe dostępne w całym kraju. Od kwietnia tego roku na Ukrainie realizowany jest projekt Wielka Budowa (Welike Budywnyctwo). W jego ramach rząd finansuje budowę i renowację infrastruktury publicznej, w tym obiektów sportowych. 

Stadion Metalurg - Krivyi Rih

Oświadczenia Zełenskiego można było zrozumieć jako obietnicę budowy stadionów, jednak nie tylko o nich jest mowa. Chodzi bardziej o dostarczenie nowych rozwiązań i narzędzi dla środowiska szkoleniowego tj. samych trenerów i sportowców. Inny duży projekt o nazwie „Ukraina – Czempion” ma na celu stworzenie „dużej nowoczesnej areny sportowej w każdym regionie kraju”. Wsparcie finansowe skierowane głównie na rozwój infrastruktury i obiektów treningowych dotyczy również profesjonalnej piłki nożnej. Beneficjentami będą również obiekty w Równym, Żytomierzu i właśnie Krzywym Rogu.

Stadion Metalurga, oficjalnie otwarty 11 kwietnia 1970 roku, jest obecnie używany głównie do rozgrywania meczów piłki nożnej. Przed upadłością był siedzibą klubu Krywbas Krzywy Róg.

Autor: Karol Tatar

Stadion Metalurg - Krivyi Rih

Reklama