Ukraina: Zełenski obiecuje stadiony w każdym regionie

źródło: własne [MK]; autor: michał

Ukraina: Zełenski obiecuje stadiony w każdym regionie Prezydent Ukrainy zapowiedział budowanie stadionów dla regionów Ukrainy. Jego obwieszczenie odbiło się w całym kraju szeroko, ale dopiero wiceminister finansów zdradził, że nie do końca wszędzie i nie do końca stadiony.

Reklama

Od marca na Ukrainie trwa narodowy program infrastrukturalny Wielka Budowa (Welike Budywnyctwo). W jego ramach rząd zobowiązał się gwałtownie zwiększyć wydatki na wielką infrastrukturę, głównie drogową. Tymczasem w tym tygodniu prezydent Wołodymyr Zełenski obiecał wystartować z drugim projektem: „Ukraina – Czempion”.

Jak mówił Zełenski przed Werchowną Radą, „powstaną wielkie areny sportowe w każdym regionie Ukrainy. A każdy otrzyma imię wielkiego mistrza Ukrainy”. Przez część mediów zapowiedź została odebrana jako obietnica budowy stadionów, jednak nie tylko o stadiony chodzi. Co więcej, mają to być kompleksy przede wszystkim treningowe, służące doskonaleniu w wielu dyscyplinach.

Ukraina - Czempion, nowy program budowy obiektów sportowych

Szczegóły znacznie bliżej wyjaśnił wczoraj wiceminister finansów Roman Jermołyczew. Zdradził, że w 2021 roku budżet rządowy na wydatki sportowe wzrośnie kolosalnie, aż 2,7 razy. Ma osiągnąć 7,4 mld hrywien, czyli ok. 1 mld zł. Z tej puli zdecydowana większość zostania wydana na przygotowanie sportowców, w tym udział w Igrzyskach w Tokio (ok. 2,8 mld hrywien).

Dopiero na końcu spisu wydatków znajdujemy informację o planowanej infrastrukturze sportowej. 500 mln hrywien (70 mln zł) trafi na projekt Ukraina – Czempion. Środki nie będą jednak całością wydatków, a jedynie subwencją dla samorządów chcących budować.

To początek programu, w ramach którego obiekty sportowe mają powstać w 11 regionach Ukrainy. W planie jest 5 kompleksów wielofunkcyjnych, dwie pływalnie, hala sportowa, centrum łucznicze, lodowisko i tor kajakarski.

Nie oznacza to wcale, że Ukraina nie będzie inwestować również w stadiony piłkarskie. Rząd centralny już aktywnie włączył się w poprawę infrastruktury w całym kraju. Aktualnie trwają dofinansowane z centrali prace w Równym, Żytomierzu i Krzywym Rogu. Wkrótce mamy nadzieję lepiej opisać zmiany na Ukrainie.

Reklama