Austria: Budowa stadionu w Linzu z rządowym dofinansowaniem

źródło: własne [TS]

Austria: Budowa stadionu w Linzu z rządowym dofinansowaniem Na początku grudnia parlament Górnej Austrii zadecydował o przyznaniu dofinansowania na budowę stadionu Raiffeisen Arena w Linzu. Pomoc rządowa ma wynieść maksymalnie 30 mln € (134 mln zł). Przyszły gospodarz obiektu, LASK Linz zamierza przeznaczyć na budowę 65 mln € (291 mln zł) z własnych źródeł.

Reklama

Całkowity koszt budowy zbyt dużym wydatkiem dla LASK

Poczałkowo wydawało się, że LASK samodzielnie udźwignie budowę stadionu i będzie ona w całości finansowana ze środków klubu. Jednak okazało się, że konieczna będzie pomoc zewnętrzna. Gubernator Thomas Stelzer i regionalny radny ds. sportu Markus Achleitner ogłosili, że stadion otrzyma maksymalnie 30 mln € dofinansowania. W tym celu zostały podjęte odpowiednie uchwały, zarówno na szczeblu lokalnym, jak i krajowym.

Raiffeisen Arena, Linz© Raumkunst ZT

Rok temu przedstawiciele miasta Linz osiągnęli porozumienie w kwestii stadionu z władzami kraju związkowego. Teraz ustalenia między zainteresowanymi stronami przełożą się na realną pomoc finansową w budowie Raiffeisen Areny. Środki będą pochodzić z resortu sportu, na czele którego stoi Achleitner, a także z Planu dla Górnej Austrii (rządowy plan pobudzenia gospodarki).

W chwili obecnej (grudzień 2020), nie jest znany ostateczny koszt budowy stadionu. Wiadomo tylko, ile każda ze stron jest gotowa wyłożyć na budowę obiektu. Nieoficjalnie mówi się, że łączny koszt wyniesie około 80 mln € (358 mln zł). Plotki mówią także o rezygnacji z budowy podziemnego przejścia do Centrum Olimpijskiego, które znajduje się w okolicy planowanego stadionu.

Pierwsze prace na początku 2021 roku

Rozpoczęcie budowy Raiffeisen Arena planowane jest na początek 2021 roku, a otwarcie na lato 2022 roku. Co za tym idzie, klub z Górnej Austrii rozpocznie sezon 2022/23 już na nowym obiekcie. Na czas budowy LASK będzie grał w Pasching.

Stadion jest zlokalizowany w okolicach malowniczego wzgórza Gugl. Został zaprojektowany jako arena typowo piłkarska. Obiekt stanie w miejscu starego Linzer Stadion, którego rozbiórka zacznie się w styczniu 2021 roku i potrwa dwa miesiące. Przewidywana pojemność nowego obiektu ma wynieść 19 500 miejsc.

Raiffeisen Arena, Linz© Raumkunst ZT

Linzer Stadion z racji posiadania bieżni lekkoatletycznej gościł imprezy królowej sportu. W związku z wyburzeniem obiektu, lekkoatleci zostali zmuszeni przenieść się do Oberbank-Arena w innej części miasta. Ponadto na wspomnianym stadionie odbywały się koncerty muzyczne takich gwiazd, jak Michael Jackson, Bon Jovi czy Pink.

Wielofunkcyjność kluczem do sukcesu

14 grudnia odbyły się konsultacje społeczne z mieszkańcami, którzy są zaniepokojeni spodziewanym zwiększeniem poziomu hałasu i ruchu ulicznego. Mają oni możliwość wniesienia skarg do sądu administracyjnego, dotyczących pozwolenie na budowę stadionu. Cały proces ma się zakończyć do końca roku i nie wpłynie na początek prac rozbiórkowych, które podlegają odrębnej procedurze.

Główny architekt stadionu Harald Fux uważa, że stadion w Linzu poprzez swoją wielofunkcyjność jest dla wszystkich i będzie żył, nie tylko podczas dni meczowych. Ma być przyjazny rodzinom z dziećmi dzięki przedszkolu planowanemu na obiekcie, a także barom i restauracjom. Ponadto przewidywana jest kaplica, a nawet placówka medyczna z salą operacyjną.

Autor: Tomasz Sobura

Reklama