Nowy projekt: Jak LASK chce gonić Rapid

źródło: własne [MK]

Nowy projekt: Jak LASK chce gonić Rapid Kolejne podejście austriackiego Linzer ASK do budowy nowego stadionu może zakończyć się sukcesem. Co więcej, klub może nawet zdążyć zbudować stadion w zakładanym 2 lata temu terminie pomimo całkowitej zmiany koncepcji.

Reklama

Po niepowodzeniu planu budowy stadionu nad Pichlinger See (z 2018) klub Linzer ASK podjął kolejną próbę budowy nowego swojego nowego, prywatnego domu. Wzorem Rapidu Wiedeń zespół chce samodzielnie sfinansować inwestycję, jednak potrzebował współpracy z samorządem do jednego, kluczowego kroku: przejęcia starego Linzer Stadionu. Latem 2020 udało się zabezpieczyć prawo dzierżawy na 80 lat i budowy na terenie obiektu przy wzgórzu Gugl.

W sierpniu 2020 LASK pokazał oficjalnie wizję nowej areny. Ma powstać niemal dokładnie w miejscu dotychczasowego stadionu (minimalne przesunięcie na północ), zachowując nawet jego układ przestrzenny. Nie będzie za to bieżni – tę zastąpi nowy stadion lekkoatletyczny budowany w innej części miasta. Obiekt będzie więc wyłącznie piłkarski.

Raiffeisen Arena© Raumkunst ZT

Wiedeński architekt Harald Fux zapewnia, że żaden inny stadion nie ma bryły o takich proporcjach, choć forma wydaje się dość typowa. Wyraźnie zarysowana jest dominacja południowej trybuny głównej, która jest najwyższą częścią stadionu. Bryła obniża się na północ, zyskując na dynamice. Całość pokryta jest białym aluminium, a symbolicznym odzwierciedleniem barw klubowych (biało-czarne pasy) stają się prążkowane otwory po południowej stronie.

Raiffeisen Arena

Układ trybun zakłada dwupoziomową widownię po trzech stronach oraz jednopoziomową na zachodzie, dla fanatyków. Na niej miejsce znajdzie 4500 tys. widzów w układzie krajowym (miejsca stojące) oraz 3000 osób w układzie międzynarodowym (łącznie 18 tys. krzesełek na mecze UEFA). Wyższy dach nad zachodnią trybuną jest wykorzystany, by nad trybuną zmieścić jeszcze loże VIP. Ma ich być aż 42, a do tego dwie sale VIP po 50 osób.

Raiffeisen Arena© Raumkunst ZT

Raiffeisen Arena© Raumkunst ZT

Wewnątrz stadionu mają znaleźć się dodatkowe funkcje, które nie wszędzie występują. To między innymi przychodnia z salą operacyjną, kaplica na ceremonie chrztów czy ślubów, a także sale bankietowe i konferencyjne. Rozważany jest nawet niewielki hotel, a ok. 1000 m2 przeznaczony zostanie na strefę dla dzieci, która na co dzień może funkcjonować jako przedszkole.

Potencjalnie najbardziej zaskakujący jest fakt, że LASK chce dokończyć budowę stadionu w terminie, jaki wyznaczył sobie jeszcze w 2018. A przecież zmieniono lokalizację i skalę planu. Zgodnie z założeniami klubu rozbiórka Linzer Stadionu miałaby zacząć się w pierwszym kwartale 2021, budowa nowego w drugim. Otwarcie miałoby przypaść na sezon 2022/23. Dotąd klub nie zdradził szacowanego budżetu (wcześniej mówiono o 50 mln €), ale jest już znany partner naming rights – bank Raiffeisen.

Reklama