Anglia: Stadion w Yorku ukończony po ośmiu latach opóźnień

źródło: własne [KT]; autor: Karol Tatar

Anglia: Stadion w Yorku ukończony po ośmiu latach opóźnień Po finalnych kontrolach bezpieczeństwa LNER Community Stadium został w końcu ogłoszony jako ukończony. Przekazanie obiektu radzie miasta i operatorowi GLL oznacza, że kompleks może w końcu służyć społeczności regionu i miasta York. Pierwszy mecz zaplanowano na początek stycznia 2021 roku.

Reklama

Ośmioletnie opóźnienie

Planowo, choć już po wielu niedotrzymanych terminach, York City FC miał rozpocząć rywalizację w swoim nowym domu podczas sezonu 2020/21, dokładnie 3 października w ramach meczu w rozgrywkach Pucharu Anglii. Ukończenie projektu zostało jednak naznaczone wieloma opóźnieniami i korektami harmonogramu. 

Ostatnia zmiana terminu oddania obiektu spowodowana była problemami z drenażem. Rada Miasta York po raz pierwszy zobowiązała się do pomocy w finansowaniu nowego stadionu już w 2008 roku - wtedy stadion miał zostać ukończony do 2012 roku. Oznacza to, że projekt został zrealizowany z ośmioletnim opóźnieniem względem pierwotnych założeń. 

LNER Community Stadium. York© York City Knights

Radny Keith Aspden, przewodniczący Rady Miasta York, wyjaśnił: - Nowy stadion i bogata oferta kompleksu zapewnią doskonałe zaplecze zarówno dla fanów sportu, jak i dla mieszkańców. Nie ma wątpliwości, że będzie to niesamowity dom zarówno dla klubu piłkarskiego York City, jak i York City Knights, a także ważny cel podróży dla całego miasta.

LNER Community Stadium został stworzony z myślą o York City Football Club i klubu rugby York City Knights. Z bogatym zapleczem handlowym i przestrzeniami socjalnymi stanowi istotny kompleks dla społeczności. Miasto i GLL pracują teraz, aby mieszkańcy mogli zacząć jak najszybciej korzystać z wielu biur, biblioteki, usług medycznych i basenów.

LNER Community Stadium. York© York City Knights

Rzecznik York City FC stwierdził dodatkowo: - To naprawdę dobra wiadomość. Po długim oczekiwaniu jesteśmy już bardzo blisko wprowadzenia się do naszego nowego domu. Zdajemy sobie sprawę, że przed nami jeszcze kilka finalnych inspekcji i kontroli, które muszą zostać zakończone, zanim będziemy mogli wejść na boisko, ale nie możemy się doczekać naszego pierwszego meczu na LNER Community Stadium.

Otwarcie lada chwila, pierwszy mecz na początku stycznia

Ian McAndrew, dyrektor ds. rozwoju stadionu w York City FC, powiedział, że klub mógł się wprowadzić na Community Stadium na „początku stycznia”. Kluczowe obecnie jest przejście inspekcji związanych z organizacją meczów przy obostrzeniach związanych z pandemią.

LNER Community Stadium. York© York City Knights

Nowy stadion zastąpi Bootham Crescent jako siedzibę York City FC i York City Knights. Otwarte zostanie dla publiczności w poniedziałek 21 grudnia. Pierwszy mecz na LNER Community Stadium zostanie prawdopodobnie rozegrany 12 stycznia 2021 roku. York City FC zmierzy się wtedy z AFC Fylde.

Obiekt będzie gościł kilka meczów Pucharu Świata w Rugby League 2021, w tym oba półfinały rozgrywek kobiet.

Autor: Karol Tatar

Reklama