Teksas: Stadion w Austin nabiera kształtu po instalacji dachu, murawy oraz krzesełek

źródło: własne [KT]

Teksas: Stadion w Austin nabiera kształtu po instalacji dachu, murawy oraz krzesełek Po instalacji krzesełek, ułożeniu murawy oraz zamontowaniu dachu, stadion o wartości 260 milionów dolarów wchodzi w ostateczną fazę realizacji inwestycji. Drużyna Austin FC zbliża się tym samym do swojego pierwszego sezonu MLS, wyprzedając wszystkie dostępne bilety sezonowe.

Reklama

Pandemia z pewnością była trudnym okresem dla wszystkich osób odpowiedzialnych za postępy w budowie nowego stadionu przy McKalla Place, zlokalizowanego w przemysłowej okolicy na północy miasta. Po naszej ostatniej aktualizacji dotyczącej zatrzymania inwestycji z powodu epidemii COVID-19, obecnie około 75% konstrukcji jest już gotowe. Pozwala to wierzyć, że planowane ukończenie prac, spodziewane na wiosnę 2021 r., dojdzie do skutku w terminie.

- Nie byliśmy przygotowani na pewne problemy, które musieliśmy rozwiązać – stwierdza prezes Austin FC Andy Loughnane.Ograniczenia dotyczące COVID-19 wymagały i nadal wymagają pewnych zmian związanych z logistyką i zabezpieczeniem – podkreśla Loughnane, jednoznacznie wskazując, że realizacja projektu przebiega zgodnie z założonym harmonogramem.  

Austin FC Stadium© Austin FC

- Planowaliśmy wykorzystać materiały pochodzące z różnych krajów. Chcąc realizować dalej prace byliśmy zmuszeni przearanżować łańcuch dostaw oraz w niektórych przypadkach pozyskać nowe zasoby i dostawców. Musieliśmy również dostosować harmonogramy prac do zaleceń sanitarnych związanych z pandemią COVID-19 – komentuje Loughnane.

Dach na miejscu

Jednym z charakterystycznych elementów projektu stadionu jest jego zadaszenie. Konstrukcja jest zawieszona nad boiskiem i stwarza poczucie intymności na stadionie. Jak podkreślają projektanci, ma stanowić za dodatkowy czynnik wspomagający rywalizację sportową. Wykonany z metalowego tarasu, ma odbijać doping kibiców z powrotem na boisko sprawiając dyskomfort drużynie przyjezdnej. Obecny stan realizacji konstrukcji dachu, która jest rozpoznawalnym dodatkiem do północnej panoramy Austin, został wskazany na poziomie 90%.

Austin FC Stadium© Austin FC 

Z technologicznego punktu widzenia jedną z najważniejszych inwestycji, jaka jest realizowana na tym obiekcie, jest oświetlenie. Zamontowane systemy oświetleniowe pozwalają emitować dwa miliony różnych odcieni kolorów, zasadniczo za pomocą jednego przełącznika.

Instalacja boiska i siedzisk sprawia, że stadion ​​jest prawie gotowy na sezon

Trzy dni układania placu gry zakończyły jeden z kluczowych elementów wyposażenia stadionu. Boisko o wymiarach 105 m x 68,5 m zostało wykonane z murawy Platinum TE Seashore Paspalum. Ten gatunek trawy zostanie po raz pierwszy użyty w MLS, wyselekcjonowany po to, aby sprostać wymaganiom sezonu, a także jako odpowiednie rozwiązanie dla warunków pogodowych, tj. cienia powstającego z uwagi na konstrukcję trybun i dachu. Wykorzystany rodzaj murawy będzie używany również podczas mistrzostw świata w Katarze na wszystkich stadionach i obiektach treningowych.

Austin FC Stadium© Austin FC

Na podstawie ostatnich aktualizacji klubu 50% wszystkich miejsc zostało już zainstalowanych. 6 000 miejsc jest również wyposażonych w specjalną „oddychającą” technologię. Dzięki przepuszczającej powietrze siatce siedzenia nie będą się zbytnio nagrzewały, nawet przy całodziennej ekspozycji na słońce.

Austin FC Stadium© Austin FC

Karnety sezonowe - brak

Fakt, że zapotrzebowanie na nowy stadion i piłkę w Austin jest wysokie potwierdza to, że wszystkie bilety sezonowe zostały już sprzedane. Przed oficjalnym otwarciem stadionu około 15 000 miejsc ma już swoich właścicieli, a pozostałe 5 000 biletów będzie dostępnych na każdy mecz w dodatkowej puli.

Budowa stadionu dla nowego klubu MLS ruszyła oficjalnie 9 września zeszłego roku. Arena dla 20 tys. widzów ma być gotowa na początku przyszłorocznych rozgrywek.

Autor: Karol Tatar

Reklama