Konin: Coraz bliżej mniejszego z dwóch stadionów

źródło: własne [MK]; autor: michał

Konin: Coraz bliżej mniejszego z dwóch stadionów Radni zgodzili się wprowadzić zmiany do budżetu miasta, dzięki czemu można rozpisać przetarg na projekt stadionu przy Dmowskiego. To ma być pierwszy z dwóch miejskich stadionów, ten znacznie mniej imponujący.

Reklama

Od wielu lat Konin boryka się z problemem: stadiony są dwa, ale żaden nie spełnia podstawowych norm krajowych, o międzynarodowych nie wspominając. W mieście nie ma także pełnowymiarowego sztucznego boiska, choć piłkarki i piłkarze z Konina muszą trenować cały rok.

Sytuacja ma się zmienić w najbliższych latach, choć powoli i stosunkowo niewielkim nakładem. W poniedziałek miasto pokazało wstępny plan zagospodarowania kompleksu przy ul. Dmowskiego, gdzie stoi Stadion im. Mariana Paska.

Plan zakłada zburzenie starego nasypu, który w latach świetności mieścił ok. 2 tys. widzów. Zamiast niego, nieznacznie przesunięta, powstanie stalowa trybuna dla 800 widzów. Główna murawa ruszy się minimalnie na zachód, w kierunku nowej trybuny. Dzięki temu obok zmieści się jeszcze jedno boisko – pierwsze w mieście syntetyczne i oświetlone. Wymagana będzie wycinka drzew, ale stosunkowo niewielka.

Nowy stadion w Koninie

Docelowo kompleks ma więc uwzględniać dwa pełnowymiarowe boiska, jedno nieco węższe (na północ od nich) oraz istniejące już małe boisko syntetyczne. Wszystkie będą dysponowały oświetleniem, co uczyni z obiektu czołowy miejski zespół treningowy.

Inwestycja ma kosztować ok. 8 mln zł. Wczoraj radni Konina zgodzili się na poprawki do budżetu, dzięki czemu są pieniądze na przetarg. Nie chodzi jeszcze o budowę, a o szczegółowy projekt. Mając dokumentację Konin zamierza ubiegać się o dofinansowanie w wysokości aż 70% wartości projektu z Ministerstwa Kultury i Sportu.

Zwykle tak wysokie wsparcie jest nieosiągalne, jednak koniński projekt ma spore szanse. Wyniki żeńskiego klubu są świetne, infrastruktury piłkarskiej brakuje w całej wschodniej Wielkopolsce, a mówimy o utworzeniu kompleksu treningowego, które ministerstwo wspiera.

Nowy stadion w Koninie

Co z głównym stadionem?

Plany mają ręce i nogi, ale nie załatwiają sprawy. Zwłaszcza biorąc pod uwagę, że docelowo zburzony ma być stary Stadion im. Złotej Jedenastki Kazimierza Górskiego, od dekad największy w mieście. Nowe zagospodarowanie wyspy Pociejewo oznacza usunięcie i stadionu, i boiska treningowego. Konin zyska więc jedno pole gry przy Dmowskiego, a straci aż dwa na Pociejewie.

Prezydent Piotr Korytkowski ogłosił, że miasto rozgląda się za działką, na której można by postawić nowy główny stadion miejski. Również w jego budowie miałoby pomóc ministerstwo, choć w tym przypadku dotychczasowa strategia wspierania inwestycji sportowych nie jest po stronie Konina: na większe stadiony do piłki profesjonalnej dofinansowań obecnie nie ma.

Stadion Konin

Reklama