Kraków: Koniec konsultacji i wymiana foteli, co dalej?

źródło: własne [MK]; autor: michał

Kraków: Koniec konsultacji i wymiana foteli, co dalej? Zakończyło się zbieranie uwag w związku z planowanymi pracami modernizacyjnymi na Stadionie Henryka Reymana. Na razie trwają mniejsze zmiany – wymieniane są fotele VIP.

Reklama

Dziś Zarząd Infrastruktury Sportowej w Krakowie potwierdził, że ma już komplet uwag i komentarzy zgłaszanych w ramach konsultacji społecznych. ZIS nie podał ich liczby, natomiast potwierdził, że najwięcej uwag ma związek z południową stroną obiektu, czyli z przedpolem pomiędzy stadionem a Błoniami.

Stadion Henryka Reymana© Stadiony.net

Od tej strony prezencja Stadionu Henryka Reymana budziła największe kontrowersje. Miasto planowało pierwotnie postawić wysoki parking wielopoziomowy, co mogłoby zakłócać krajobraz Błoń. I choć stadion Wisły pięknością nie jest, to zasłonienie go parkingiem trudno uznać za poprawę. Wisła chciała z kolei boiska treningowego pomiędzy stadionem a Błoniami.

Ostatecznie, na przełomie sierpnia i września, opublikowano kompromis. Parking będzie faktycznie duży (500 miejsc, w tym dla przyjezdnych), ale kaskadowy i ustawiony bokiem do stadionu. Dzięki temu ma się zmieścić także boisko, bliżej Parku Jordana. Park ma z kolei stracić swoje zachodnie ogrodzenie, dzięki czemu połączy się ze stadionem.

Stadion Henryka Reymana

Jak ten plan ocenili mieszkańcy i organizacje biorące udział w konsultacjach? Dowiemy się wkrótce. ZIS zapowiada analizę zgłoszeń do 30 września i przekazanie części z nich do dalszego procedowania. Niestety, konsultacje nie są prowadzone w sposób transparentny, dlatego nie ma na razie wglądu do zgłoszeń.

Wymiana foteli VIP do 15 października

W ramach poprawy infrastruktury na razie wymieniane są fotele w sektorach VIP na stadionie. Te zainstalowane pierwotnie wypłowiały, dlatego wykonawca stadionu (Polimex-Mostostal) wymienia je na własny koszt. W sumie zmiany doczeka się spora liczba, bo aż 1638 siedzisk. Dotychczasowe zastąpi model ARC Lite Plus od Eheim, z podłokietnikami i wyższymi oparciami. Proces zmiany ma zakończyć się w połowie października.

Kto zapłaci za główne prace?

Zagospodarowanie okolic stadionu to jedno, wymiana części krzesełek to inna sprawa. A jeszcze inną są konieczne naprawy, poprawki i przebudowy związane z organizacją Igrzysk Europejskich 2023. Ponieważ udało się wreszcie osiągnąć – niemałym kosztem – porozumienie z autorami projektu, stadion przy Reymonta czeka na niezbędne prace mające poprawić jego funkcjonowanie.

Kraków środków na ten cel w tej chwili nie ma, dlatego złożył wniosek do rządu o wsparcie w wysokości aż 70 mln zł. Na razie nie ma jednak żadnego pisemnego zapewnienia o pomocy finansowej, jedynie ustne.

Reklama