Nowy projekt: Kolejny wielki stadion do krykieta powstanie w Indiach

źródło: własne [MK]; autor: michał

Nowy projekt: Kolejny wielki stadion do krykieta powstanie w Indiach Zaledwie kilka miesięcy po otwarciu rekordowego owalu w Ahmadabadzie pojawia się ogłoszenie kolejnej gigantycznej inwestycji tego rodzaju w Indiach. Tym razem w Dżajpurze.

Reklama

Wczoraj związek krykieta w Radżastanie ogłosił, że już za 4 miesiące rozpocznie się budowa najważniejszego w całym stanie stadionu do krykieta.

Nowy obiekt ma powstać nie tyle w samej stolicy, Dżajpurze, co na północnym wylocie, we wsi Chonp. Lokalizacja nie jest przypadkowa, działka o powierzchni 41,47 ha leży bezpośrednio przy autostradzie łączącej Dżajpur z Delhi. Teren znajduje się ok. 10 km od granic miasta, a 25 km od centrum Dżajpuru.

Rajasthan Cricket Stadium

Na wybranym terenie zaplanowano arenę o pojemności 75 tys. widzów, która ma stać się trzecim co do wielkości stadionem do krykieta na świecie, w tyle jedynie za gigantem z Motery oraz Melbourne Cricket Ground. Obiekt ma powstać w dwóch fazach. Najpierw, w 24 miesiące, mają stanąć trybuny dla 45 tysięcy osób, a dopiero później mają być dobudowane dodatkowe miejsca dla 30 tysięcy.

Pomimo lokalizacji obiektu w odległym miejscu, bez transportu publicznego, miejsc parkingowych wystarczy tylko dla części widzów. Przewidziano 4 tys. stanowisk, podczas gdy resztę kompleksu mają zajmować dwa boiska treningowe.

Koszt budowy pierwszej fazy oszacowano na 3,5 mld rupii (w chwili ogłoszenia inwestycji ok. 185 mln zł). Miliard ma pochodzić z grantu od BCCI (Board of Control for Cricket in India), 900 mln będzie pożyczką od tejże organizacji, kolejny miliard ma być kredytem zewnętrznym, a 600 mln ma być zgromadzone ze sprzedaży pakietów hospitality.

Rajasthan Cricket Stadium

Reklama