#ZostańWDomu i zaprojektuj stadion w Monachium!

źródło: własne [MK]

#ZostańWDomu i zaprojektuj stadion w Monachium! Zamknięte stadiony, odwołane sezony ligowe, odroczone turnieje… Pandemia COVID-19 odebrała nam wiele źródeł codziennej rozrywki, więc może by tak zagospodarować powstały nadmiar wolnego czasu na zaprojektowanie stadionu w Monachium?

Reklama

Parafrazując klasykę komiksu jeden jedyny turniej stawia opór najeźdźcom w koronie i nie został ani odwołany ani odroczony... Co więcej, rozpoczął się wcześniej niż planowano! MSTADIA Designers Cup po zeszłorocznym drugim z rzędu zwycięstwie reprezentanta Brazylii - Igora Laerte - wraca do Europy nie czekając na zakończenie EURO 2020. W środę, 6 maja wylądował u naszych zachodnich sąsiadów w stolicy Bawarii.

Spokojnie, Robert Lewandowski wciąż będzie mógł zdobywać kolejne bramki na Allianz Arenie. Oczy projektantów stadionów w tym roku zwrócone będą na południową część Monachium, gdzie znajduje się wysłużony Grünwalder Stadion. Swoje domowe mecze rozgrywają tu aż trzy zespoły: żeńska drużyny Bayernu, TSV 1860 oraz obiecujące Türkgücü Monachium. Kolejne awanse, którejkolwiek z ekip będą wiązać się z koniecznością przystosowania obiektu do standardów wyższych klas rozgrywkowych, a i też organizacja meczów powinna się gospodarzom po prostu opłacać. I tu tradycyjnie do akcji wkraczają projektanci stadionów!

Stadia Designers Cup

Na początku 2020 roku miasto pokazało efekty prac nad studium wykonalności przebudowy i jak miałaby ona wyglądać. Całkowite zadaszenie, modyfikacja schematu komunikacji na północnej trybunie oraz wyposażenie jej w zaplecze ze strefami hospitality, dodanie drugiego poziomu na Ostkurve, rozbudowa trybuny głównej oraz odświeżenie największej Westkurve. Takie wytyczne otrzymali architekci z biura AS+P i z podobnym wyzwaniem będą musieli zmierzyć się uczestnicy MSTADIA Designers Cup 6.

Jak dokładnie będzie wyglądało zadanie konkursowe będzie zależało od wybranego przez uczestnika scenariusza: “początkujący” (Beginner), “standardowy” (Regular) lub “zawodowiec” (Pro). Szczegółowe wymagania dla każdego z nich dostępne są w regulaminie konkursu. Nagrodą za podjęcie najtrudniejszego wyzwania będzie korzystniejszy mnożnik punktów w kategorii “Integracja” (×1, ×3 lub ×5) w głosowaniu Jury.

W telegraficznym skrócie uczestnicy mają do wyboru całkowite (scenariusz “zawodowiec”) lub częściowe (standardowy) zastosowanie się do rzeczywistych obostrzeń dotyczących przebudowy Grünwalder Stadion.

Opcją dla chcących rozpocząć przygodę z projektowaniem stadionów jest scenariusz “początkujący”, który z istniejącego stadionu wymaga jedynie zachowania (i rozbudowy) trybuny wschodniej oraz muru znajdującego się bezpośrednią z nią. Pozostałe trzy trybuny są do zaprojektowania od zera! Muszą one tylko swoim kształtem nawiązywać do formy starego stadionu. Na grafice poniżej został pokazany uproszczony schemat zakresu prac dla każdego ze scenariuszy.

Stadia Designers Cup

Udział w konkursie jest całkowicie bezpłatny. Gotowy model stadionu i otoczenia jest dostępny do pobrania po wypełnieniu formularza zgłoszeniowego na stronie internetowej organizatora. Do dyspozycji uczestników pozostaje również dedykowany wątek na forum dyskusyjnym SkyscraperCity.com, w którym mogą dzielić się postępami prac i zadawać pytania dotyczące przebiegu konkursu.

Uczestnicy mają czas na przesłanie swoich prac do ostatnich minut niedzieli, 2 sierpnia 2020 roku. Następnie, po kilkudniowej weryfikacji prac konkursowych i naniesieniu potencjalnych poprawek przez uczestników, w piątek, 7 sierpnia rozpocznie się proces wyłaniania zwycięzcy i potrwa do końca następnego tygodnia (16 sierpnia, 23:59.59). Triumfatora tegorocznej edycji poznamy we wtorek, 18 sierpnia.

Najlepszy z projektantów otrzyma spersonalizowaną szklaną statuetkę, pamiątkową koszulkę oraz - podobnie jak pozostała dwójka na podium - obraz lub plakat przedstawiający przekrój własnego stadionu zgłoszonego do konkursu.

Stadia Designers Cup

Organizatorem konkursu jest MSTADIA.net w osobie Mateusza Cegielskiego. Stadiony.net już po raz szósty zostały głównym partnerem medialnym zmagań. Ponadto, konkurs wspierają OStadium.com, Passione Stadi oraz debiutująca w tym gronie firma odzieżowa GOALSHARK.

Reklama