Mediolan: Projekt Milanu i Interu nadzieją dla Lombardii?

źródło: własne [MK]; autor: michał

Mediolan: Projekt Milanu i Interu nadzieją dla Lombardii? W obliczu katastrofy zdrowotnej i medycznej wola kontynuacji prac ze strony AC Milanu i Interu brzmi jak bezcenna obietnica. Tylko na jakich warunkach? O tym rozmawiano w czwartek.

Reklama

Jak co miesiąc, w Mediolanie odbyło się w czwartek spotkanie w sprawie nowego stadionu dla obu miejskich klubów. Z racji trwającej pandemii tym razem uczestnicy połączyli się online, by zachować środki ostrożności.

Przedmiotem dyskusji było prawie wszystko poza samym nowym stadionem. Tu nie zmienia się nic – oba kluby mają dwie wizje, jedną od konsorcjum Manica / CMR, a drugą od Populous. Miasto nie staje przeciw tym planom, uwagi były jednak do pozostałych części: przyszłości kultowego San Siro oraz skali funkcji komercyjnych wokół.

Nuovo Stadio Milano

W przypadku San Siro jest już porozumienie. Oba kluby zgodziły się, że dwa niższe poziomy stadionu zostaną zachowane i przebudowane na centrum rekreacji. Tylko zachodnia trybuna będzie zburzona, by stworzyć otwarcie na nowy stadion i zaprosić gości do wnętrza. Zniknie dach oraz większość (lub wszystkie) spiralnych kolumn.

Już przy planie zakładającym całkowite zburzenie San Siro oba kluby miały ponieść koszt rzędu 45 mln € za rozbiórkę. Teraz, gdy rozbiórka jest częściowa oraz połączona z rewitalizacją i zmianą funkcji, koszty będą z pewnością znacznie wyższe.

Skoro kluby zgodziły się na to, to liczą na coś w zamian. Chodzi przede wszystkim o stosunek zabudowy komercyjnej do powierzchni terenu. Miasto oczekiwało zabudowy w stosunku 35%, podczas gdy kluby chcą zabudować 70% terenu. Zwłaszcza w obliczu gigantycznego kryzysu, jaki czeka Lombardię, inwestycja warta ok. 1,2 mld € może okazać się kluczowa w ponownym ożywieniu gospodarki, gdy wirus przestanie być zagrożeniem.

Nuovo Stadio Milano

Reklama