Stadium of the Year: Nagroda Jury – Japan National Stadium

źródło: własne [MK]; autor: michał

Stadium of the Year: Nagroda Jury – Japan National Stadium Nie tak widowiskowy i ogromny, jak planowano w 2012 roku, za to ujmujący harmonią, umiarem i otwarciem na mieszkańców Tokio. Wielki, kryty drewnem stadion w stolicy Japonii zdobył serca naszego Jury!

Reklama

Takiej jednomyślności nie było jeszcze nigdy w historii Nagrody Jury – każdy z czterech Jurorów przyznał temu stadionowi aż 90% możliwych punktów. Wyjątkowo wysoka nota oznacza, że każdy z architektów w dwóch z trzech kategorii przyznał maksymalną liczbę dostępnych punktów. Za co?

Za stworzenie stadionu tak japońskiego, jak tylko można. Od pochyłych okapów krytych drewnem, przez oszczędność w dekoracjach i prostotę formy, po trybuny wyjątkowo zwarte jak na obiekt olimpijski czy największy drewniano-stalowy dach w historii projektowania stadionów.

Kengo Kuma do wyjątkowo harmonijnych, rytmicznych konstrukcji oraz obfitego wykorzystania drewna już wszystkich przyzwyczaił, ale pierwszy raz wykorzystał swoje podejście w projekcie stadionu. W dodatku drewno ma tu przesłanie, ponieważ tysiące ton sprowadzano ze wszystkich japońskich prefektur.

Prosta i powtarzalna (z racji ograniczonego czasu na budowę) konstrukcja nie spowodowała ubytku na jakości, a przyjęta przez architektów formuła otwartego stadionu sprzyja naturalnej wentylacji. Do tego ogromny taras pełniący rolę otwartego dla mieszkańców parku na koronie stadionu oraz licznie nasadzona roślinność – to połączenie, jakiego nigdy jeszcze w świecie stadionów nie było!

Stadium of the Year 2019

Reklama