Stadion Narodowy w Tokio jeszcze poczeka na olimpijczyków

źródło: Stadiony.net

Stadion Narodowy w Tokio jeszcze poczeka na olimpijczyków Euro 2020 było już na horyzoncie, teraz trzeba odłożyć kibicowanie naszym na przyszły rok. W tej sytuacji do rangi największej tegorocznej imprezy piłkarskiej urastały Igrzyska Olimpijskie. Bukmacherzy już liczyli zyski, ale decyzja o przełożeniu na 2021 nie ominęła również tej imprezy.

Reklama

Od weekendu ta decyzja wisiała w powietrzu. Zawodnicy coraz głośnej jednak narzekali, że nie mają w dobie społecznej izolacji warunków do treningu, a imprezy z ostatnimi kwalifikacjami olimpijskimi się nie odbywają. Nagle Kanada oznajmiła, że sportowców do Japonii już na pewno nie wyśle, potem anonimowy członek MKOl potwierdził, że są rozmowy o przełożeniu, a we wtorek po spotkaniu MKOl z premierem Japonii decyzja zapadła oficjalnie. Data jeszcze nie jest pewna, ale Igrzyska mają się odbyć do lata 2021.

Nic dziwnego, że Japończycy nie chcieli rezygnować z wielkiej imprezy. Wydali na przygotowania fortunę w ostatnich 7 latach, a jedyną szansą na zwrot inwestycji były tłumy turystów w Japonii pod koniec lata. Cóż, organizacja turnieju na siłę i tak mijała się z celem – gdyby nikt nie przyjechał, sukcesu finansowego i tak by nie było.

Jednym z najważniejszych punktów związanych z przygotowaniami była budowa głównego stadionu olimpijskiego, który sprosta pomieszczeniu odpowiedniej liczby ludzi. Inwestycja okazała się jednym z najdroższych stadionów w historii, dlatego nic dziwnego, że decyzję o przekładaniu Igrzysk podjęto późno.

Tokyo National Olympic Stadium© Stadiony.net

Droga do powstania Stadionu Narodowego w Tokio

W grudniu zeszłego roku, premier Japonii Shinzo Abe oficjalnie dokonał otwarcia Stadionu Narodowego, który będzie najważniejszym miejscem, na którym odbywać się będą sportowe zmagania podczas igrzysk olimpijskich. Budowa stadionu zakończyła się zgodnie z przewidywaniami, bez opóźnień. Choć, jak to bywa w przypadku dużych przedsięwzięć, nie obyło się bez problemów związanych z finalizacją przedsięwzięcia.

Cofnijmy się o nieco ponad trzy lata. Dopiero wtedy, w grudniu 2016 r., rozpoczęły się prace związane z przebudową stadionu. Wszystko dlatego, że pierwszy projekt został odrzucony z powodu drastycznie rosnących kosztów i opinii publicznej, która nie wyrażała zgody na wydatki, które trzeba by było ponieść, aby wcielić projekt w życie. Czasu było tak mało, że trzeba było projektować już w trakcie budowy, co również stanowiło spore wyzwanie dla osób odpowiedzialnych za jego ukończenie. Na szczęście, obecnie kibice i zawodnicy mogą już spać spokojnie. Symbol nadchodzących igrzysk olimpijskich i paraolimpijskich jest gotowy. Pierwsze publiczne wydarzenie odbyło się na stadionie na krótko przed Bożym Narodzeniem – 21 grudnia 2019 roku.

Tokyo National Olympic Stadium© Panasonic Corporation

Najważniejsza arena igrzysk

Jak prezentuje się stadion mający tak ogromne znaczenie dla nadchodzących igrzysk? Z całą pewnością można go opisać słowem „imponujący”. Na trybunach Stadionu Narodowego w Japonii może zasiąść 68 tysięcy kibiców. Już 24 lipca 2020 na stadionie w Tokio ma się odbyć uroczysta ceremonia otwarcia igrzysk. Niecałe trzy tygodnie później, 9 sierpnia 2020 roku, na tym samym stadionie ma się odbyć ceremonia zamknięcia. Pomiędzy tymi datami, stadion będzie miejscem rozgrywek pomiędzy różnymi drużynami piłkarskimi, a także miejscem zawodów lekkoatletycznych. Bieżnia została przetestowana przez Usaina Bolta, a reszta obiektu czeka, aż przyjadą sportowcy z całego świata, żeby wziąć udział w igrzyskach.

Jednocześnie nie sposób zapomnieć o tym, że czekamy na wznowienie zawieszonych wciąż rozgrywek piłkarskich, trzymając kciuki, by sytuacja umożliwiła to jeszcze wiosną. Zostały same najsmakowitsze kąski: finały krajowych i europejskich pucharów, a także wielkie mistrzowskie fety. Sportowych emocji w tym roku z pewnością nie zabraknie, warto więc się przygotować. Fani różnych dyscyplin mogą wciąż śledzić statystyki i przewidywania. Każdy bukmacher, który prowadzi swoją stronę internetową, jest doskonałym źródłem wiedzy na ten temat. Jeśli chcemy sprawdzić statystyki jakiejś drużyny albo zobaczyć, jak wyglądają przewidywania odnośnie wyników, możemy wejść np. na stronę PZbuk, gdzie znajdziemy najważniejsze informacje oraz szeroką ofertę zakładów bukmacherskich na igrzyska olimpijskie oraz Euro 2020.

Reklama