Nowy projekt: Taki będzie stadion narodowy w Mińsku

źródło: własne [MK]; autor: michał

Nowy projekt: Taki będzie stadion narodowy w Mińsku Choć mają już Stadion Dinama, to Białorusini doczekają się też typowo piłkarskiego stadionu o pojemności o połowę wyższej. Największy białoruski stadion pomieści 33 tysiące widzów.

Reklama

Zgodnie z planami pojawiającymi się przez niemal dekadę, nowy narodowy stadion piłkarski w Mińsku powstanie tuż obok Stadionu Traktor, przy Partyzanskim praspekcie. Ponieważ rząd Białorusi przez lata nie znalazł jednak odpowiedniej formuły dla przeprowadzenia kolejnej wielkiej inwestycji sportowej w stolicy, za inwestycję odpowiada rząd Chin. Jak potwierdził Alaksandr Łukaszenka, jego administracja zwracała się z wnioskami o wsparcie do wielu krajów, ale tylko Chiny wyraziły zainteresowanie.

Nacyjanalny Futbolny Stadion

To właśnie Chińczycy sfinansują wszystkie prace, od wczesnej koncepcji pokazanej po raz pierwszy wiosną zeszłego roku aż do ostatniego elementu wykończenia. Stadion ma być oddany Białorusi „pod klucz” i z dwuletnią gwarancją. W sumie na stadion i pływalnię olimpijską (pierwotnie miała być obok, ale została przeniesiona na drugą stronę miasta) Chiny mają w planie wydać 235 mln $.

Nacyjanalny Futbolny Stadion

Za projekt i wykonanie odpowiada IPPR International Engineering Corporation. Firma realizuje w tej chwili w podobnym trybie wielki stadion narodowy Kambodży. Wcześniej dostarczyła stadion w Cape Coast (Ghana) – wszystkie w ramach tej samej dyplomacji stadionowej. Jednak trzeba przyznać, że ten ostatni, afrykański stadion został dostarczony w bardzo niskiej jakości i już po kilku miesiącach wymagał interwencji. Białorusini zabezpieczyli się jednak wymogiem spełnienia wszystkich kryteriów UEFA i FIFA, w tym dla aren Euro 2020.

Nacyjanalny Futbolny Stadion

Stadion ma pomieścić 33 tys. widzów na dwupoziomowych trybunach. Jego znakiem rozpoznawczym jest dwuwarstwowa fasada w barwach białej i czerwonej, zmieniająca wizerunek obiektu wraz z przemieszczaniem się pieszych wzdłuż niego. Elewacja nie będzie zwarta, ma dostarczyć światło dzienne i świeże powietrze dla podtrybunia.

Kompaktowy układ i stromo nachylone górne trybuny mają sprawić, że atmosfera podczas meczów będzie wyjątkowo dobra, a akustykę wesprze specjalna spodnia powłoka dachu. Konstrukcyjnie obiekt będzie prosty, ale bardzo rozbudowany. Zaoferuje aż 6 pięter zaplecza, w tym jedno podziemne.

Nacyjanalny Futbolny Stadion

Tu oraz na poziomie parteru znajdą się parkingi (pod zachodnią trybuną dla VIP-ów, pod północną na 136 aut, pod południową na 171), dzięki czemu okolice stadionu nie będą wyasfaltowane i uda się zachować znaczną część obecnego parku. Pod wschodnią trybuną będzie pokaźna przestrzeń handlowa, a na najbardziej reprezentacyjnym południowym przedpolu powstanie osobny pawilon z muzeum piłki nożnej.

Widzowie mają wchodzić na stadion głównie od północy i południa, dlatego tu zaplanowano dwa duże skwery umożliwiające gromadzenie się. Od zachodu specjalna rampa będzie wspinać się na stadion pośród drzew.

Nacyjanalny Futbolny Stadion

Reklama