Anglia: Peterborough chce się wzorować na stadionie Ferencvárosu

źródło: PeterboroughToday.co.uk; autor: michał

Anglia: Peterborough chce się wzorować na stadionie Ferencvárosu Choć klub ogłosił swoje plany budowy dopiero tydzień temu, to już dziś wiadomo, który stadion będzie inspiracją. To budapesztańska Groupama Aréna.

Reklama

Peterborough United dopiero z końcem lutego potwierdziło, że zamierza wyprowadzić się ze swojego obecnego stadionu na nowy, który ma powstać jeszcze bardziej w centrum miasta. Nowa arena pomieści ok. 17,5 tys. widzów w pierwszym układzie, a docelowo ma urosnąć do 23 tysięcy miejsc.

Groupama Arena© Peter Molnar, Market.hu

Właśnie taką pojemność ma Groupama Aréna w Budapeszcie, otwarty 5,5 roku temu nowy stadion Ferencvárosu. Władze klubu poznały arenę bliżej i są zdania, że należy iść właśnie tym tropem. Współwłaściciel klubu Jason Neale w rozmowie z „Peterborough Telegraph” wyjaśnia, dlaczego:

Groupama Arena© Peter Molnar, Market.hu

Działa to tak, że przestrzenie za trybunami można przesuwać, tworząc miejsce dla wystaw czy koncertów. Mają ponad 200 pozapiłkarskich wydarzeń rocznie, wszystko – od wernisaży po wesela i spotkania korporacyjne. To może być prawdziwe epicentrum eventowe dla Peterborough i okolic. Przecież dojazd z północy Londynu do Peterborough jest bardzo łatwy – wylicza Neale.

Do właścicieli klubu przemawia też wygląd budapesztańskiego stadionu. Mają nadzieję, że nowoczesna architektura w centralnej lokalizacji pomoże sprowadzić więcej kibiców na mecze. Tzw. „efekt nowego stadionu” pozwala liczyć na gwałtowny krótkoterminowy wzrost frekwencji, który część klubów daje radę przekuć w długofalową rozbudowę bazy kibiców.

Reklama