Kapsztad: Tylko rugby ratunkiem dla Cape Town Stadium?

źródło: IOL.co.za; autor: michał

Kapsztad: Tylko rugby ratunkiem dla Cape Town Stadium? Władze Kapsztadu ogłosiły porozumienie z Western Province Rugby, na mocy którego drużyna rugby zostanie głównym użytkownikiem stadionu od 2021 roku. To nie oznacza jednak zysków ze stadionu dla podatników...

Reklama

Odkąd otwarto Cape Town Stadium, arena Mistrzostw Świata 2010 przynosi wyłącznie straty. Owszem, Kapsztad doczekał się jednego z najpiękniejszych obiektów sportowych Afryki i przyciągnął nowe imprezy rozrywkowe, ale na co dzień stadion wciąż przynosi potężne straty.

Dziś głównymi użytkownikami stadionu są dwie lokalne drużyny piłkarskie, Ajax i City. Jednak nawet po zsumowaniu ich frekwencji obiekt nie zapełnia się nawet w połowie. Analizy zlecone przez samorząd wykazały, że z piłki nożnej stadion „nie wyżyje” i wciąż będzie przynosić straty. Dlatego zdecydowano się sprowadzić na Cape Town Stadium drużynę rugby.

Cape Town Stadium© Calflier001

Negocjacje z Western Province Rugby trwały długie trzy lata, aż wreszcie na początku listopada obie strony ogłosiły porozumienie. To jeszcze nie umowa, ale jej spisanie powinno być formalnością. Czasu jest zresztą aż nadto, ponieważ przeprowadzka Western Province ma nastąpić w 2021.

Nie ma jednak pewności, czy to faktycznie odciąży podatników, wiele może zależeć od kształtu umowy właśnie. Na pewno czynsz za korzystanie ze stadionu nie będzie wysoki, został ustalony na symbolicznym poziomie 100 randów (26 zł) rocznie. Miasto uzasadnia to strukturą własnościową i prawem lokalnym – im wyższy byłby czynsz, tym więcej spółka zarządzająca stadionem musiałaby wypłacać miastu, które tym samym musiałoby mocniej dokapitalizować spółkę. Zarabiać trzeba będzie więc nie na czynszu, ale na innych elementach, choćby udziale w zysku z biletów.

Na razie wiadomo, że umowa ma być podpisana na 50 lat z opcją przedłużenia do 99 lat. Dodatkowo, samorząd będzie ponosił koszty ewentualnych zmian i napraw na stadionie, a już na start zaplanowano zasadniczy wydatek: Western Province chce więcej lóż biznesowych, bo na nich zarobi najwięcej.

Przeprowadzka na Cape Town Stadium oznacza, że najstarszy stadion rugby w RPA (i drugi najstarszy na świecie), kapsztadzki Newlands, zostanie bez gospodarza. A ponieważ Western Province jest jego właścicielem, mówi się o sprzedaży nieruchomości i zburzeniu, najpewniej pod zabudowę mieszkaniową.

Reklama