Belgia: Sporting Charleroi zapowiada nowy stadion

źródło: Sporza.be / Nieuwsblad.be; autor: michał

Belgia: Sporting Charleroi zapowiada nowy stadion Dobrze pamiętacie – przecież oni mają stadion budowany na Euro 2000. Czas jednak leci nieubłaganie i „Zebry” planują wyprowadzkę. Cel to własny 22-tysięcznik do 2024 roku.

Reklama

We wtorek Sporting Charleroi zapowiedział, że planuje opuścić swój dotychczasowy stadion. To decyzja niespodziewana o tyle, że dotąd rozważano najwyżej jego przebudowę i dostosowanie do współczesnych standardów.

A przecież już w obecnej formie obiekt jest efektem wielu interwencji. Najpierw wielka rozbudowa na Euro 2000, później stopniowe pomniejszanie i upraszczanie. Dziś Stade du Pays de Charleroi jest za mały, za stary i zbyt ciasny przestrzennie, by spełnić wszystkie oczekiwania. I choć grają tu już od 1939 roku, to z obecnym obiektem przyjdzie się pożegnać.

To przynajmniej jedno z kluczowych założeń dokumentu Horizon 2024, którym klub podzielił się z mediami i kibicami. Plan to budowa prywatnej areny piłkarskiej dla 20-22 tys. kibiców, a do 30 tys. osób przy okazji koncertów. Klub zamierza zainwestować ok. 60 mln € w jego powstanie.

Na razie nie wiadomo jeszcze, gdzie miałby stanąć stadion. Sporting waha się pomiędzy dwiema lokalizacjami, z których każda jest w granicach aglomeracji, do 5 km od obecnego obiektu. Wybór powinien zapaść szybko, najpóźniej w ciągu miesiąca. Na wizualizacje pewnie poczekamy, ponieważ dopiero powstaje specyfikacja, na podstawie których architekci mają stworzyć koncepcję.

Stade du Pays de Charleroi© Pol van Hauwaert

Reklama