Austria: Las zastąpił boisko, można zwiedzać

źródło: własne [MK]; autor: michał

Austria: Las zastąpił boisko, można zwiedzać To największa instalacja artystyczna w historii Austrii i jedna z największych kiedykolwiek stworzonych na stadionie piłkarskim. Przez dwa miesiące będzie można oglądać z trybun las... po prostu las.

Reklama

Podobnie jak swój pierwowzór na papierze, instalacja For Forest – „Nieustające przyciąganie natury” to obraz smutny, dystopiczny. Przychodzenie na stadion po to, by oglądać rośnięcie drzew, ma miejsce w świecie, gdzie tych drzew nie ma już nigdzie indziej i stają się atrakcją same w sobie.

O to też chodzi w wystawie autorstwa Klausa Littmanna, który postanowił w rzeczywistości przypomnieć obraz ze szkicu Maksa Peintnera. To napomnienie, żeby przyrody nie brać za pewnik, bo może nam po niej zostać wspomnienie.

For Forest - Klagenfurt© For Forest

Tyle że For Forest ma jeszcze jedno, niezamierzone przez artystę przesłanie. Posadzenie w miejscu boiska prawie 300 drzew każe zadać pytanie, czy naprawdę nie ma lepszego przeznaczenia dla stadionu, na który z kieszeni podatników wydano ok. 100 mln €? Trwa przecież sezon piłkarski, a grająca tu Austria Klagenfurt do końca października zostanie wypchnięta na boisko boczne z dostawionymi 2 tysiącami krzesełek.

Same w sobie frekwencje klubu stawiają pod znakiem zapytania inwestycję poczynioną przed Euro 2008 i wiele wskazuje na to, że projekt For Forest zgromadzi do 27 października większą widownię niż mecze Austrii. Instalacja będzie bowiem otwarta za darmo codziennie od 8 września (od 10:00 do 22:00), pozwalając widzom na wejście i podziwianie drzew w ich najbarwniejszym okresie, gdy liście zmieniają kolor.

For Forest - Klagenfurt© For Forest

For Forest - Klagenfurt© For Forest

For Forest - Klagenfurt© For Forest

Reklama