Iran: Krok do przodu w walce o powrót kobiet na stadiony

źródło: insidethegames.biz; autor: Agnieszka

Iran: Krok do przodu w walce o powrót kobiet na stadiony Fanki piłki nożnej będą mogły kibicować drużynie narodowej Iranu podczas meczu z Kambodżą. Iranki będa miały możliwość oglądania meczu ze stadionowych trybun po raz pierwszy od 40 lat.

Reklama

Podczas ostatnich mistrzostw świata w Rosji Iranki zostały wpuszczone na stadion, aby oglądać mecz reprezentacji z Hiszpanią na telebimie. Przy okazji kwalifikacji do turnieju w Katarze w 2022 będzie miał miejsce kolejny ważny krok w walce irańskich fanek o powrót na stadiony. Po raz pierwszy od 1979 roku będą mogły zasiąść na trybunach i kibicować podczas meczu na żywo.

Uchylenie zakazu jest odpowiedzią na presję, którą na FFIRI (Piłkarską Federację Islamskiej Republiki Iranu) wywierała FIFA. Kobiety miały zostać wpuszczone na stadiony, w przeciwnym przypadku irańskiej reprezentacji miałyby grozić konsekwencje. Ostatecznie, jak ogłosiła irańska agencja prasowa, zakaz zostanie cofnięty na mecz z Kambodżą, który odbędzie się na teherańskim Azadi Stadium 10 października.

Na całą sprawę AFC (Azjatycka Konfederacja Piłkarska) zareagowała zapewnieniem, że wraz z FIFA podejmą współpracę, aby doprowadzić do zniesienia zakazu również na inne mecze w przyszłości. Azadi Stadium w Teheranie©Hamed Malekpour, Mashreghnews.ir

W ostatnich latach można było zaobserwować złagodzenie zakazu: w 2018 roku pozwolono stu kobietom na wejście na stadion podczas meczu towarzyskiego z Boliwią, miesiąc później pięćset pań kibicowało podczas finału Azjatyckiej Ligi Mistrzów. Tym razem jednak zakaz został całkowicie zniesiony.

Prawo do wstępu na stadiony zostało odebrane Irankom w 1979 roku. Od tego czasu fanki piłki nożnej chcąc oglądać mecze na żywo zmuszane były do przebierania się za mężczyzn, a w przypadku złapania na trybunach groziła im nawet kara więzienia.

Wydarzenie będzie bez wątpienia niezwykle ważne dla wszystkich miłośniczek piłki nożnej w Iranie. Pozostaje mieć nadzieję, że październikowe spotkanie z Kambodżą nie będzie ostatnim, a jednym z wielu meczów, podczas których Iranki będą kibicować ze stadionowych trybun.     


Reklama