Las Vegas: Gigant na półmetku, cena wzrosła

źródło: własne [MK]; autor: michał

Las Vegas: Gigant na półmetku, cena wzrosła Za rok o tej porze ma być już gotowy. Na razie otrzymał ostatnią główną kratownicę dachu i nieznacznie podrożał. Choć w przypadku tak wielkiej inwestycji „nieznacznie” wystarczyłoby na budowę mniejszego stadionu.

Reklama

Jak pisaliśmy w maju, projekt nowego stadionu Raiders w Las Vegas zmienia się nieznacznie. Dodanych zostanie 20 nowych lóż i klub biznesowy na poziomie boiska. Ponieważ inwestycja warta 40 mln $ została niedawno zatwierdzona, to całkowity koszt stadionu zbliża się już do 1,9 mld $ (7,25 mld zł) zamiast wyjściowej sumy 1,8 mld.

Las Vegas Raiders Stadium© Raiders

Niezależnie od zmian budowa przebiega zgodnie z planem i przekroczyła już półmetek, podobnie jak suma wydatków już dokonanych na zrealizowane prace. Nie udało się uniknąć problemów z płatnościami w łańcuchu podwykonawców – niedawno firma ADF International z Florydy pozwała swoich zleceniodawców za nieopłacone prace warte 2,8 mln $. Mimo to inwestor zapewnia, że opóźnień nie ma.

W ostatnich dniach nad powstające trybuny powędrowała ostatnia z 26 głównych kratownic dachu. Co ciekawe, w lipcu jedną z kratownic trzeba było zdjąć już po osadzeniu kilkadziesiąt metrów nad ziemią, bowiem pomiar laserowy wykazał nierówność jej posadowienia rzędu niespełna 3 milimetrów. To jednak również miało nie spowodować poślizgu.

Las Vegas Raiders Stadium© Raiders

To jeszcze nie koniec prac nad konstrukcją zadaszenia, choć największy z dźwigów samojezdnych już odpoczywa. Jak zauważycie na wizualizacji, ciężki dach stalowy będzie stanowił jedynie obwód, a wewnątrz powstanie jeszcze konstrukcja stalowo-linowa z przezroczystą kopułą z ETFE. Na jej realizację czasu jest jeszcze sporo, bowiem obiekt ma być oddany za nieco ponad rok, późnym latem 2020.

Koniec prac nad zadaszeniem stalowym będzie oznaczał zwieńczenie głównej konstrukcji i pozwoli przejść do kolejnych zadań. W miejscu przyszłego boiska już zaczyna się przygotowywanie do instalacji kopuły nad placem gry, natomiast na północy rozpoczyna się instalacja wielkiej bramy, dzięki której będzie można otworzyć stadion na widok kasyn i hoteli nieopodal. Brama będzie wysoka na ponad 24 metry i szeroka na prawie 66 metrów.

Reklama