Berlin: Powstanie najbardziej inkluzywny stadion Niemiec

źródło: RBB24.de / MorgenPost.de; autor: michał

Berlin: Powstanie najbardziej inkluzywny stadion Niemiec W związku z organizacją Igrzysk Olimpiad Specjalnych 2023, Berlin wyda ok. 680 mln zł na budowę nowego stadionu lekkoatletycznego. Zastąpi historyczny Friedrich-Ludwig-Jahn-Sportpark.

Reklama

To jeden z najważniejszych sportowych zabytków Berlina. Jego maszty oświetleniowe wpisały się na dekady w krajobraz miasta. Piłkarsko Friedrich-Ludwig-Jahn-Sportpark jest znany nieco mniej, choć regularnie rozgrywa tu swoje mecze Dynamo Berlin. Wszystko to jednak stanie się przeszłością już w przyszłym roku.

Friedrich-Ludwig-Jahn-Sportpark

Berliński sekretarz stanu ds. sportu Aleksander Dzembritzki potwierdził, że w 2020 roku obiekt zostanie zburzony, a zastąpi go nowy stadion. Pod względem pojemności zmiana będzie kosmetyczna, zamiast dzisiejszych 19,7 tys. miejsc zaplanowano ok. 20 tysięcy. Istotna różnica to skupienie na inkluzywności. Nowa arena ma stać się najbardziej dostępnym dla osób niepełnosprawnych – fizycznie i umysłowo – stadionem Niemiec.

W związku z tym koszt jest stosunkowo wysoki, to aż 160 mln € (680 mln zł). Trzeba jednocześnie dodać, że budżet obejmuje nie tylko główną arenę, lecz również jej bezpośrednie otoczenie. Tu przewidziano halę sportową, korty tenisowe czy klub fitness.

Ponieważ nie ma jeszcze kompletnego projektu dla stadionu, po zburzeniu obecnego prace budowlane nie zaczną się natychmiast. Najpewniej budowa ruszy w 2021, by przygotować arenę do organizacji Letnich Igrzysk Olimpiad Specjalnych 2023, których gospodarzem jest Berlin.

Friedrich-Ludwig-Jahn-Sportpark© Eike Maschevsky

Reklama