Anglia: Drewniany stadion o krok od realizacji

źródło: własne [MK]

Anglia: Drewniany stadion o krok od realizacji Trwało to długo i kosztowało sporo zmian, ale pierwszy w pełni drewniany stadion piłkarski jest o tydzień od zgody na budowę. Jeśli pozwolenie nie zostanie oprotestowane, za 3-4 lata doczekamy się jego powstania.

Reklama

Jak poinformowało BBC, urzędnicy gminni zaakceptowali projekt stadionu dla Forest Green Rovers i zarekomendowali radnym głosowanie za wydaniem pozwolenia na budowę. Rada Stroud District ma się zająć sprawą już w przyszłym tygodniu.

Zwykle w takich przypadkach akceptacja w głosowaniu jest tylko formalnością i tak powinno być też tym razem. Inwestor nowego stadionu poczynił bowiem wiele zmian, by dostosować proponowany obiekt do oczekiwań planistów. Usunięto cały kompleks biurowy planowany przy obiekcie, a sam stadion został przesunięty na północ działki, by hałas nie przeszkadzał szkole dla dzieci z trudnościami edukacyjnymi.

Forest Green Rovers© Zaha Hadid Architects

Forest Green Rovers© Zaha Hadid Architects

Zgodnie z brytyjskim prawem, zgoda na budowę może zostać oprotestowana przez mieszkańców lub instytucje. Wydaje się jednak, że trwający aż od 2016 proces przygotowawczy został spożytkowany dobrze i nie powinno być zastrzeżeń. W razie czego jest jednak jeszcze czas, ponieważ ostateczna dokumentacja projektu będzie gotowa dopiero za ok. 12 miesięcy.

Dlaczego tak późno? Ponieważ ma to być pierwszy stadion powstały w całości z drewna. Mówiąc o całości mamy na myśli główną konstrukcję trybun i dachu – niektórych elementów nie da się oczywiście zastąpić drewnem. Jednak już obecny plan jest przełomowy w skali światowej. To jeden z wielu elementów polityki Forest Green Rovers (obecnie League Two), którzy chcą wyznaczać trendy światowe w zakresie ekologii.

Podobnie jak dokumentacja, sama budowa będzie trwała znacznie dłużej niż przy tradycyjnych projektach. Ponieważ stalowe i betonowe prefabrykaty będą zastąpione drewnianymi, prefabrykacja konstrukcji będzie znacznie bardziej złożona i czasochłonna. Prezes klubu Dale Vince szacuje, że na budowę trzeba przeznaczyć nawet 3-4 lata. To długo jak na obiekt o wyjściowej pojemności 5 tysięcy osób (docelowo 10 tys.).

Forest Green Rovers© Zaha Hadid Architects

Forest Green Rovers© Zaha Hadid Architects

Reklama