Nowy projekt: Drugie podejście w Saint Louis

źródło: własne [MK]; autor: michał

Nowy projekt: Drugie podejście w Saint Louis To wciąż ta sama próba stworzenia klubu MLS, ale już drugi pomysł na stadion dla tego klubu. Konkurencja rośnie, więc i plany wymagają zmian. Nowe są bardziej imponujące, choć do realizacji jeszcze daleko.

Reklama

W środę w Saint Louis oficjalnie zaprezentowano wizualizacje nowego stadionu dla przyszłej – na razie potencjalnej – drużyny piłkarskiej w ramach MLS. Choć to już druga wizja dla stadionu piłkarskiego przy Union Station (pierwsza powstała w 2016), to wciąż wizualizacje należy traktować jako wstępne.

Stworzona we współpracy między HOK i Snow Kreilich wizja zakłada stworzenie nieco większego obiektu niż pierwotnie planowano, z wyjściową pojemnością 22,5 tys. miejsc (wcześniej miało być 20 tys.) i z opcją rozbudowy do 25,5 tysiąca.

MLS expansion© HOK Architects, Snow Kreilich Architects

Jaki będzie nowy stadion?

MLS expansionNajbardziej wyrazistym elementem będzie zadaszenie, przecięte na dwie niemal symetryczne połowy po przekątnej stadionu. W dwóch zabudowanych narożnikach dach ostro wychyla się poza obręb stadionu, tworząc dynamiczną konstrukcję pokrytą półprzezroczystym ETFE. Dzięki wyborowi poszycia wnętrze ma stwarzać wrażenie otwartego, a murawa otrzyma gwarancję optymalnego naświetlenia.

Skoro jesteśmy przy murawie – boisko znajdzie się aż 12 metrów poniżej poziomu sąsiedniej ulicy. Wkopany zostanie więc również dolny poziom widowni, a nawet część górnego. Tym samym stadion nie przytłoczy okolicznej zabudowy, lecz stworzy ciekawe estetycznie miejsce do gromadzenia się przed meczami i po – na placu głównym, w lokalach gastronomicznych czy sklepach. Funkcje komercyjne wokół obiektu mają działać również w dni pozameczowe.

Widownia swoim układem naśladuje zadaszenie, tj. dolny poziom okala całe boisko, a górny znajduje się jedynie tam, gdzie jest dach. Narożniki na północy i południowym wschodzie są więc częściowo otwarte i pozwolą kibicom wyglądać na zewnątrz. Pierwszy rząd trybun znajdzie się bardzo blisko, bo zaledwie 6 metrów od boiska. Ostatnie krzesełka będą nie dalej od linii bocznych/końcowych niż 37 metrów, co ma zapewnić wszystkim kibicom dobrą widoczność.

MLS expansion© HOK Architects, Snow Kreilich Architects

Czego nie wiemy?

Niedawno okazało się, że MLS zamierza rozszerzyć ligę nie do 28, ale 30 zespołów. Dzięki temu wejście Saint Louis jest niemal pewne. Wydaje się, że Sacramento ma przewagę w walce o najbliższą decyzję o wejściu do MLS, ale nic nie jest przesądzone.

Trzeba jednocześnie dodać, że o nowym stadionie w St. Louis wiemy wciąż niewiele. Znamy estetykę, ale nie jego szacowany budżet. Nie ma też żadnego konkretnego modelu finansowania poza zapewnieniem, że ma być opłacony „w zdecydowanej większości lub w całości prywatnie”. To wciąż mało...

MLS expansion© HOK Architects, Snow Kreilich Architects

Reklama