Rotterdam: Rozbudowa Sparty, zamek pozostanie nietknięty

źródło: Sparta-Rotterdam.nl; autor: michał

Rotterdam: Rozbudowa Sparty, zamek pozostanie nietknięty Najstarszy stadion zawodowej piłki w Holandii czeka rozbudowa. Na razie skromna, ale na miarę możliwości drugoligowca. Jednocześnie Sparta Rotterdam zapewniła, że legendarny zamek po południowej stronie nie będzie ruszany.

Reklama

Sparta to najstarszy istniejący do dziś zawodowy klub Holandii, a jej stadion – nazywany pieszczotliwie Het Kasteel (Zamek) – to najstarszy wciąż funkcjonujący obiekt piłkarski w kraju. Od końca 2018 roku stadion wreszcie jest znów w całości własnością Sparty Rotterdam, po odkupieniu od miasta ostatnich jego elementów.

Ten krok oznacza, że można iść naprzód i inwestować. A, choć Sparta gra dziś w drugiej lidze, inwestycja już jest na horyzoncie. W styczniu klub pokazał swoim kibicom, jak zmieni się stadion w najbliższym czasie.

Tu należy dodać, że lwia część obiektu nie sięga oryginału z 1916 roku, tamte czasy pamięta jedynie stara trybuna z wieżyczkami na południu, od której wziął się zamkowy przydomek. Reszta powstała w 1999 i jest stosunkowo nowoczesna. Jednak zmiana będzie. Zaplanowano obniżenie boiska i dodanie dwóch rzędów pomiędzy murawą a obecną widownią. Dzięki temu przybędzie 1100 miejsc. Za plecami widzów w nowych pierwszych rzędach pojawią się rozbudowane stanowiska cateringowe, oferujące widok na murawę.

Het Kasteel© Sparta Rotterdam

Znacznie szerszą zmianę przejdzie główny budynek klubowy na północy stadionu. Po pierwsze, dla podniesienia zysków pojawi się 12 nowych lóż. Wraz z nimi obiekt poprawi swoją pojemność z 11 do 12,5 tys. miejsc.

Po drugie, rozbudowa czeka dwa dolne piętra budynku klubowego. Przewidziano rozbudowę zwłaszcza strefy dla mediów i powstanie obszernego lobby. Dzięki nim obiekt spełni międzynarodowe wymogi. Chodzi nie tylko o awans Sparty do europejskich rozgrywek, ale też organizację np. meczów reprezentacji kobiecych czy młodzieżowych.

Het Kasteel© Sparta Rotterdam

Het Kasteel© Sparta Rotterdam

Reklama