Katar 2022: Udany big lift w Dosze, nie ostatni

źródło: własne | MK

Katar 2022: Udany big lift w Dosze, nie ostatni Już drugi stołeczny stadion w Katarze doczekał się operacji big lift, czyli unoszenia kablowej konstrukcji dachu. Tym razem zadaszenie zawisło nad trybunami Education City Stadium na zachodzie Dohy.

Reklama

Początek stycznia przyniósł ciekawe postępy na jednej z budów stadionowych Dohy. W stolicy Kataru uniesiony został dach ze stalowych kabli nad Education City Stadium. To już drugi stadion po Khalifa Stadium, którego zadaszenie przygotowano w tej technologii. Trzecim będzie Al Thumama Stadium, którego budowa jest najmniej zaawansowana.

Education City Stadium© Supreme Committee for Delivery and Legacy

W przypadku Education City Stadium dach nie będzie typowym przedstawicielem swojego gatunku, tj. nie zostanie po prostu przykryty membraną. Tutaj grube liny i wiszący nad boiskiem pierścień rozciągany stanowią jedynie podstawę dla montowanych na nich segmentów stalowego dachu. Ma być pokryty metalicznymi panelami. Cel: stworzenie diamentowego wzoru, dzięki któremu stadion ma się mienić jak klejnot.

W tej chwili na budowie trwa montaż dźwigarów dachu, które są stopniowo podnoszone ponad wiszące na wysokości 30 metrów kable. Jednorazowo na miejscu przyszłej murawy stadionu montowane są po cztery segmenty przyszłej konstrukcji zadaszenia.

Education City Stadium© Pattern

Trybuny o trzech poziomach są już kompletne, a przynajmniej można tak powiedzieć o stałej części widowni, która pomieści ok. 25 tys. osób. Jednak ponad czterema rzędami trzeciego poziomu postępuje wciąż montaż ponad 20 rzędów tymczasowych sektorów, dzięki którym na czas Mistrzostw Świata 2022 obiekt pomieści ponad 40 tys. widzów.

Formalnie budowa stadionu rozpoczęła się w 2016 roku, jednak prace przygotowawcze trwały od 2013, gdy rozpoczęto usuwanie ponad 650 tys. m3 pustynnej ziemi pod budowę. Dzięki temu stadion będzie miał pokaźne zaplecze, uwzględniające parkingi podziemne.

Reklama