Hiszpania: Villarreal nie chce produkować śmieci

źródło: LaVanguardia.com

Hiszpania: Villarreal nie chce produkować śmieci Już od tego tygodnia żaden kibic Villarreal nie otrzyma napoju w jednorazowym kubku. Wszystkie pojemniki zostaną zastąpione wielorazowymi, które po wypiciu należy zwrócić. To odpowiedź na unijny nakaz redukcji jednorazowego plastiku.

Reklama

Ponieważ do 2021 roku mają zostać wycofane jednorazowe produkty plastikowe, dla których są alternatywy, kluby i operatorzy stadionów piłkarskich stoją przed wyzwaniem. Trzeba przede wszystkim przeorganizować dystrybucję cateringu.

W Villarreal wiedzą o tym i działania zaczynają już od najbliższego meczu (niedziela, przeciwko Levante). Zamiast plastikowych kubków na napoje kibice otrzymają zwrotne kubki, do wielorazowego użytku. Za każdy pojemnik trzeba będzie zapłacić 1€, ale po wypiciu napoju będzie można oddać go do punktu odbioru i odzyskać wpłaconą kaucję.

Tym sposobem „Żółta Łódź Podwodna” zamierza pozbyć się dwóch problemów, redukując koszty tak sprzątania po dniu meczowym, jak i utylizacji odpadów produkowanych na stadionie.

Ponieważ Unia Europejska celuje również w pojemniki na żywność, należy spodziewać się dalszych zmian, wychodzących poza napoje.

E Madrigal© Jörg Pochert

Reklama