Birmingham: Projektant i wykonawca dla stadionu 2022

źródło: Building.co.uk; autor: michał

Birmingham: Projektant i wykonawca dla stadionu 2022 Areny potwierdzone, znamy też projektanta i wykonawcę największego brytyjskiego stadionu stricte lekkoatletycznego. Teraz pozostaje czekać na docelowy projekt i rozpoczęcie budowy głównej areny Commonwealth Games 2022.

Reklama

Pod koniec zeszłego tygodnia zapadła decyzja o arenach Igrzysk Wspólnoty Narodów (Commonwealth Games) 2022. Zgodnie z oczekiwaniami, centralną rolę odegra Alexander Stadium, czyli jeden z największych stadionów lekkoatletycznych Wielkiej Brytanii.

Alexander Stadium

Przed igrzyskami czeka go ogromna przebudowa. Do powstałej w 2012 roku nowej trybuny wschodniej dołączą nowe części widowni po każdej pozostałej stronie. W sumie pojemność urośnie do 40 tysięcy miejsc na czas imprezy, a po niej zostanie zredukowana do 20 tysięcy miejsc.

Tym samym w Birmingham powstanie największy czysto lekkoatletyczny obiekt w Wielkiej Brytanii, ustępujący tylko piłkarsko-lekkoatletycznemu London Stadium.

Alexander Stadium

W tym tygodniu dowiedzieliśmy się, kto będzie odpowiedzialny za wykonanie tej złożonej operacji. Jako pierwszy został wybrany główny wykonawca. Będzie nim Mace, a więc firma pracująca obecnie na stadionie Tottenhamu.

Z kolei w czwartek pojawiła się informacja, że Arup zaprojektuje nowy stadion. To jedna z globalnych „superpracowni”, realizujących spektakularne inwestycje sportowe na całym świecie, w portfolio ma np. Allianz Arenę czy Stadion Olimpijski w Pekinie.

Wartość projektu jest oszacowana na 70 mln funtów, a więc ok. 340 mln zł. Aktualnie dokładny harmonogram nie jest znany. Pewne jest jedynie, że wstępne wizualizacje załączone do tekstu mają jedynie charakter poglądowy i nie są ostateczne.

Reklama