Nowy stadion: De Oude Meerdijk

źródło: własne | AD; autor: michał

Nowy stadion: De Oude Meerdijk To jeden z dwóch stadionów Eredivisie 2018/19, którego brakowało nam w bazie. Dziś nadrabiamy i dodajemy Emmen do listy holenderskich aren piłkarskich. Bo, choć miasto małe, to jest o czym przeczytać.

Reklama

FC Emmen - De Oude MeerdijkPołożony we wschodniej części miasta stadion stał się domem miejscowego FC Emmen w 1977 roku. Do 2001 funkcjonował pod nazwą Stadion Meerdijk, wywodzącą się od ulicy, przy której obiekt został wybudowany. Początkowo posiadał jedną trybunę po stronie zachodniej i mógł pomieścić nawet 12 tys. widzów. Obecny kształt stadionu jest efektem modernizacji przeprowadzonych w latach 90. XX wieku oraz na początku XXI wieku.

Otoczony z czterech stron zadaszonymi trybunami De Oude Meerdijk nie ma zabudowanych narożników. Trybuna główna, stojąca po zachodniej stronie boiska, powstała w 1977 roku i mieści ok. 2250 miejsc. Została przebudowana w 2001 i dziś znajduje się przy niej główny budynek stadionu, a także biura, szatnie, restauracje, muzeum oraz pięć skyboksów.

FC Emmen - De Oude MeerdijkFot: Richard Broekhuijzen (cc: by-sa)

Po stronie wschodniej stoi trybuna wybudowana w 1993 i rozbudowana w 2001 roku. Nazywana jest często Drenthe Tribune, ze względu na przedstawioną na niej flagę prowincji Drenthe. Jest największa z wszystkich czterech, a jej pojemność to około 2775 miejsc.

Trybuna Jana van Beverena znajduje się po południowej stronie. Do dziś zachowała kształt nadany jej podczas budowy w 1996. Nosi imię zmarłego w 2011 roku wieloletniego bramkarza holenderskiej reprezentacji, który swoją karierę piłkarską rozpoczynał właśnie w Emmen.

Najmłodsza, zbudowana w 1997 trybuna północna, posiada 1825 miejsc siedzących. Przez wiele lat widniejące na niej napisy układały się w nazwę firmy sponsorującej - Gamma, w dzisiejszych czasach zostały przerobione na nazwę miasta - Emmen.

Kolejne renowacje stadionu miały miejsce przed 2005, kiedy to De Oude Meerdijk stał się areną kilku spotkań Mistrzostw Świata U20. Wymieniono między innymi instalację oświetleniową na bardziej nowoczesną, składającą się ze 120 reflektorów o natężeniu światła przekraczającym 1400 lux.

FC Emmen - De Oude MeerdijkFot Hans055 (copyright-free)

Stadion był w swej historii świadkiem wielu meczów na szczeblu międzynarodowym. W 2005 roku podczas organizowanych w Holandii Mistrzostwach Świata U20 na De Oude Meerdijk wystąpiły takie przyszłe sławy jak Lionel Messi, Sergio Agüero, David Silva, Cesc Fàbregas czy Radamel Falcao.

W 2011 na stadionie odbyły się rozgrywki mistrzostw świata w piłce nożnej siedmioosobowej, paraolimpijskiej dyscyplinie z udziałem zawodników dotkniętych porażeniem mózgowym i innymi zaburzeniami neurologicznymi. W ramach tego turnieju w Emmen rozegrano między innymi mecz otwarcia oraz mecz finałowy. Ponadto obiekt jest miejscem zmagań holenderskiej reprezentacji narodowej oraz reprezentacji Holandii U21. Na stadionie odbywają się także koncerty muzyczne. W ramach tego typu imprez De Oude Meerdijk może pomieścić nawet 17 tysięcy widzów.

Reklama