Francja: Coraz bliżej przebudowy w Strasbourgu

źródło: własne | MK; autor: michał

Francja: Coraz bliżej przebudowy w Strasbourgu Racing rośnie w siłę, ale potrzeba nowego stadionu. Budowy od zera nie będzie, ale w przebudowę Stade de la Meinau ma być wpompowana prawdziwa fortuna, aż 100 mln €!

Reklama

Powrót Racingu do Ligue 1 ożywił drzemiący potencjał piłkarski tego miasta. W minionym sezonie udało się ustanowić nowy rekord sprzedaży karnetów, 15 tysięcy. W tym roku będzie dużo lepiej, już w lipcu było 17 tysięcy, a do końca sierpnia powinno być 19 tysięcy! Przy pojemności ok. 26 tys. miejsc i średniej widowni każdego meczu na poziomie aż 24 tysięcy, jest dla kogo grać.

Jest też komu pomóc w modernizacji Stade de la Meinau. Temat budowy lub przebudowy powraca w Strasbourgu jak bumerang, ale dotąd niewiele z planów wychodziło. Miasto przy granicy z Niemcami straciło więc szansę na organizację Mundialu 1998, ale także Euro 2016. Tym razem zapowiada się, że jednak do zmian dojdzie.

Po pierwsze dlatego, że po raz pierwszy od wielu lat wszystkie szczeble władz publicznych są zgodne i chcą zainwestować środki w stadion. Po drugie dlatego, że powstało już studium wykonalności, które w jasny sposób zarekomendowało drogę naprzód: budowa od podstaw nie ma sensu, ale przebudowa 34-letniego stadionu – owszem!

Analizę przeprowadziła firma Catevents z Hawru, która poleciła kilka istotnych zmian. Przede wszystkim, ogólny remont oraz wymiany – od instalacji, po elementy konstrukcyjne. Renowację przejdzie istniejący dach, który może zostać częściowo wymieniony na przepuszczający światło.

Stade de la Meinau

Dalej, cały stadion ma otrzymać nową elewację zewnętrzną z nowoczesnych materiałów, by zmienił swój wizerunek. Pokrycie ma też chronić widzów przemieszczających się wokół trybun, dzięki czemu nawet w czasie upału czy mrozów będzie tam przyjemniej stanąć w kolejce po napój czy posiłek.

Ponieważ aż 80% kibiców (ok. 20 tys.) przychodzi na mecze od strony zachodniej (Avenue de Colmar), na zachodnim przedpolu ma powstać atrakcyjna strefa kibica. W dni meczowe ok. 3-5 tys. osób mogłoby w niej spędzać czas przed i po meczach, a w tygodniu i w inne weekendy byłaby to przestrzeń dla imprez plenerowych.

Najważniejszy element planu to jednak budowa nowej trybuny głównej. To dzięki niej pojemność stadionu wzrośnie do ok. 32-33 tys. miejsc, a Racing otrzyma niepomiernie większe możliwości komercyjne dzięki 3-4 piętrom zaplecza i rozbudowanej infrastrukturze hospitality.

Widoczna przy tekście wizualizacja to na razie tylko zarys planowanego kształtu, dokładny projekt dopiero powstanie. Wygląd na pewno się więc zmieni, za to założenia powinny pozostać niezmienne. Koncepcję powinniśmy poznać w 2019 roku, a prace ruszą w 2020. Efekt końcowy najpewniej będzie do oceny w 2022.

Koszt oszacowano na poziomie ok. 100 mln € (dziś 425 mln zł). Z tej sumy 60% mają zabezpieczyć władze publiczne (wg podziału: 20 mln od regionu Grand Est, 20 mln od metropolii Strasbourg, 10 mln od departamentu Bas-Rhin i 10 mln od miasta Strasbourg). Pozostała kwota spadnie na barki Racingu, który musi znaleźć dla brakujących 40 mln € konstrukcję finansową.

Reklama