Nowy projekt: Jeśli MLS przeniesie się do Austin

źródło: własne | MK

Nowy projekt: Jeśli MLS przeniesie się do Austin To jeden z najgorętszych tematów w amerykańskiej piłce klubowej. Właściciel Columbus Crew zagroził przeniesieniem drużyny do teksańskiego Austin, a teraz pokazał, co zamierza tam zbudować.

Reklama

Futbol to polityczno-finansowa gra, przynajmniej w USA. Tam niemal tradycją jest, że właściciele drużyn grożą samorządowi wyprowadzką do innego miasta, jeśli nie spełni się ich oczekiwań. Tak też zrobił w zeszłym roku Anthony Precourt, który ma dość starego MAPFRE Stadium i ograniczonego rynku w Columbus. Dlatego już w 2019 chciałby mieć drużynę w teksańskim Austin, gdzie rynek jest bardziej chłonny i perspektywy budowy wielkiego klubu lepsze.

Kibice w Columbus poczuli się oczywiście zdradzeni, gdy usłyszeli, że po 23 latach klub mówi im „dzięki, tam dadzą nam więcej”. Protestowali wielokrotnie i protestują dalej, nawet doszło do tego, że prokurator generalny Ohio oraz miasto Columbus pozwały Precourta za bezprawną – ich zdaniem – groźbę wyprowadzki.

Jednak wiele wskazuje na to, że syn miliardera myśli poważnie o wyprowadzce do Teksasu. Właśnie pokazał wstępną koncepcję, autorstwa uznanej pracowni Gensler, konsultantów CAA ICON oraz pracowni krajobrazowej TBG.

Austin MLS Stadium

Nowy stadion w Austin miałby stanąć przy McKalla Place, w przemysłowej okolicy na północy miasta. To najlepsza z analizowanych lokalizacji pod obiekt MLS w teksańskiej metropolii. Na pięciokątnej działce o powierzchni 100 tys. m2 ma zmieścić się obiekt dla co najmniej 20 tys. widzów, a także tysiąc miejsc parkingowych. W promieniu 20 minut piechotą postój ma otrzymać nawet 10 tys. aut.

Austin MLS Stadium© Gensler, TBG, CAA ICON

Wizualizacje przedstawiają wstępną koncepcję, która ma naśladować aktualny model projektowania aren MLS. Wśród 20 tys. miejsc na widowni znajdzie się 3420 miejsc VIP/biznes (w 16 lóż, kluby i strefa wzdłuż krawędzi boiska), ale też stromy i jednopoziomowy „młyn” dla 3772 fanatyków.

Austin MLS Stadium© Gensler, TBG, CAA ICON

Północna i wschodnia trybuna miałyby stanąć na nasypach, a pozostałe dwie w całości na konstrukcji żelbetowej, z kompletnym zapleczem. Poza meczami piłkarskimi obiekt mógłby organizować koncerty dla od 500 do 20 tys. widzów (500-2000 przed stadionem, od 5 tys. w górę – wewnątrz).

Austin MLS Stadium© Gensler, TBG, CAA ICON

Całość prac nie powinna przekroczyć 200 mln $, a harmonogram umożliwia rozegranie pierwszego meczu w 2021 roku. W tym na fazę projektową konieczne byłoby ok. 16 miesięcy, a dodatkowe 20 miesięcy na budowę.

Precourt twierdzi, że za stadion zapłaciłby w 100% z własnych środków, a jego nowa drużyna w Teksasie przyniesie miastu grubo ponad 350 mln $ w inwestycjach, podatkach i wynagrodzeniach (mocno naciągane dane). Jednak prawie zawsze w przypadku takich deklaracji okazuje się, że wymagany jest wkład finansowy miasta. Na razie samorząd Austin dostał prawie 190-stronicowy dokument, w którym inwestor przedstawia i stadion, i swoje plany.

Austin MLS Stadium© Gensler, TBG, CAA ICON

Reklama