Berlin: Hertha pokazuje korektę przyszłego stadionu

źródło: własne | MK; autor: michał

Berlin: Hertha pokazuje korektę przyszłego stadionu Już wiemy, że nie zamierzają wyprowadzać się z obecnej lokalizacji o więcej niż 350 metrów. Hertha Berlin pokazuje, jak pogodzić interes klubu z konserwacją zabytków. Czy tym razem przekonają wszystkich?

Reklama

W poniedziałek wieczorem plan poznali akcjonariusze Herthy, dziś my przedstawiamy go Wam. Największy berliński klub piłkarski trzyma się wizji budowy zupełnie nowego stadionu wewnątrz parku olimpijskiego, by pozostać jak najbliżej swoich korzeni. W końcu sprawdzili aż 50 lokalizacji w Berlinie oraz na jego obrzeżach i lepszej nie znaleźli.

Hertha Stadion

W porównaniu do planów sprzed roku wizja stadionu w Olympiaparku zmienia kształt. Cel to uspokojenie obaw dotyczących zabytkowego charakteru całego kompleksu. Według planu z marca 2017 stadion miał powstać 250 metrów na wschód od Olympiastadionu, dziś to 350 metrów. Dzięki temu aż 70% stadionu znajdzie się poza obrębem zabytkowego kompleksu.

Zmniejszona jest też wysokość stadionu, dzięki skorzystaniu z naturalnego nachylenia terenu oraz wkopaniu trybun jeszcze głębiej w ziemię. Dzięki temu zabiegowi ukryta za drzewami nowoczesna arena piłkarska byłaby prawie niewidoczna dla przechodnia idącego na Olympiastadion.

Hertha Stadion

Sam stadion to wciąż jedynie zarys. Wiemy o pojemności szacowanej na 55,5 tys. osób, koszcie ok. 200 mln €, ale nie patrzymy na docelowy projekt. Ten ma dopiero powstać, jeśli władze Brandenburgii i Berlina wyrażą zgodę na realizację tak wkomponowanego stadionu. Według deklaracji dyrektora finansowego Herthy Ingo Schillera senat daje wstępne zielone światło.

Mówimy o stadionie, którego południowa i wschodnia trybuna miałyby rozbudowane zaplecze, natomiast zachodnia i północna powstałyby na nasypach, dla obniżenia kosztów. Wschód – tak, jak na Olympiastadionie – byłby dedykowany dopingującym kibicom. Tu przewidziano aż 10 tys. miejsc stojacych. Strefa VIP/hospitality na południu, a sektor gości na północnym zachodzie stadionu.

Studium wykonane przez zespół Albert Speer + Partner można przeobrazić w gotowy projekt w ciągu dwóch lat, uzyskując w tym czasie również pozwolenia. Później konieczne byłyby 3 lata na budowę, co oznacza, że w 2025 roku Hertha mogłaby się wprowadzić na nowy stadion. Jest nawet dokładna data: 25 lipca!

Przekrój trybuny południowej

Hertha Stadion

Przekrój trybuny wschodniej

Hertha Stadion

Przekrój trybuny północnej

Hertha Stadion

Reklama