Los Angeles: Najdroższy jeszcze droższy

źródło: własne | MK

Los Angeles: Najdroższy jeszcze droższy Całe Stany Zjednoczone obiegła już informacja, że nowy stadion NFL w Los Angeles pochłonie aż 5 miliardów dolarów. Fakty są trochę skromniejsze, ale 3 miliardy za sam stadion to wciąż 10 miliardów złotych!

Reklama

Ta informacja wyciekła zupełnie niespodziewanie dla właściciela Los Angeles Rams, miliardera Stana Kroenke. Z wtorkowego posiedzenia właścicieli klubów NFL została wyprowadzona informacja, że Rams mają zwiększony limit zadłużenia, na co zgodzili się inni właściciele. A limit zwiększono po to, by sfinansować nowy stadion wart – według wstępnych informacji – 4,963 mld $ (17 mld zł)!

Hollywood Park Stadium© Hollywood Park Land Company

To suma tak monstrualna, że trudno sobie ją wyobrazić. Najdroższy istniejący stadion kosztował 1,6 mld $ (MetLife Stadium, Nowy Jork), więc nowy rekord oznaczałby ponad trzykrotny wzrost! Na szczęście okazało się, że to nieprawda. Tzn. prawda, ale...

4,963 mld $ to budżet nie samego stadionu, a całego kompleksu zajmującego aż 121 hektarów. W pakiecie jest stadion o pojemności 70 tys. miejsc, hala widowiskowa dla 6 tys. osób, 18 tys. m2 powierzchni biurowej oraz parkingi. To wciąż kuriozalnie wysoki koszt, ale miejscowi pocieszają się tym, że oni za to nie płacą. Całość ma być w pełni prywatną inwestycją Kroenke.

Istotny dla nas jest jednak fakt, że Rams potwierdzili wzrost kosztu samego stadionu. Arena futbolowa ze stałym dachem miała kosztować 2,6 mld $, a dziś osiągnęła już prawie 3 miliardy, a więc 10 miliardów złotych.

Hollywood Park Stadium© Hollywood Park Land Company

Hollywood Park Stadium© Hollywood Park Land Company

Hollywood Park Stadium© Hollywood Park Land Company

Reklama