Cagliari: Oto trzy oficjalne koncepcje dla Sant'Elia

źródło: własne | MK

Cagliari: Oto trzy oficjalne koncepcje dla Sant'Elia Nowy stadion w miejscu Stadio Sant'Elia nie zostanie niestety zaprojektowany przez Polaków. Wbrew zapowiedziom zespół JSK Architekci nie przygotował żadnej z trzech koncepcji. Mimo to warto na nie jednak spojrzeć!

Reklama

Wczoraj Cagliari Calcio po raz pierwszy pokazało swoim kibicom wizualizacje nowego stadionu, na razie w trzech różnych wariantach. To efekt trwającego jeszcze konkursu architektonicznego, w którym na placu boju pozostały tylko trzy zespoły.

W jednym z nich, według dotychczasowych zapowiedzi Cagliari, miał być polski zespół JSK Architekci. Jednak ostatecznie konsorcjum Trectabel przygotowało swoją propozycję ze znanym włoskim architektem Gino Zavanellą.

Niezmiennie warto mimo to przyjrzeć się, co ma w ciągu trzech lat powstać w Cagliari. Aktualnie wszystkie trzy koncepcje są wystawione do wglądu publicznego, a w ciągu miesiąca wybrana zostanie ta zwycięska. Na jej podstawie powstanie szczegółowy projekt, który następnie zostanie wdrożony do połowy 2021 roku. Poniżej prezentujemy wszystkie trzy wizje.

Trectabel / GAU Arena

Stadio Cagliari© Cagliari Calcio

Główną inspiracją dla stadionu są morskie motywy. Zadarty po zachodniej stronie dach ma przypominać żagiel, fasady pokryte niebieskim szkłem i aluminium to luźne nawiązanie do tafli wody. Z kolei owalne wycięcia w otoczeniu obiektu – na fontannę czy niewielki dziedziniec – udają kamienie rozrzucone na plaży.

Stadio Cagliari© Cagliari Calcio

Ta lekka, ale i spójna wizja zakłada stworzenie podzielonych na dwa poziomy trybun dla prawie 25 tys. widzów. W dominującej zachodniej trybunie znajdzie się miejsce na 26 prywatnych lóż czy pokaźną salę bankietową z widokiem i na boisko, i na morze po zachodniej stronie. W razie wzrostu zapotrzebowania trybuny po pozostałych trzech stronach można powiększyć o 5200 miejsc, dzięki czemu pojemność sięgałaby 30 tys. miejsc.

Zgodnie z wymogami konkursu ogłoszonego przez Cagliari projekt uwzględnia rozległe powierzchnie komercyjne, rozrywkowe i rekreacyjne, których celem jest przyciągnięcie widzów nie tylko w dni meczowe.

J+S / One Works

Stadio Cagliari© Cagliari Calcio

Otoczony dużą ilością zieleni, nowy stadion według pomysłu One Works miałby zostać umieszczony na wysokim podium, na które fani wchodziliby niesymetrycznie rozmieszczonymi drogami. Dominujący element architektury to rozłożysty prostokątny dach, który z jednej strony dodaje lekkości, a z drugiej porządkuje przestrzeń i działa ujednolicająco.

Stadio Cagliari© Cagliari Calcio

Stadion z dwupoziomowymi trybunami ma mieć bardzo tradycyjny układ widowni, zapewniając wszystkim widzom komfortowe warunki do oglądania meczów. Jednocześnie zachowano na tyle dużo miejsca, że widownię można będzie powiększyć do 30 tysięcy w razie potrzeby.

Trybuny zostaną okryte delikatną, przepuszczającą światło membraną z wplecionymi diodami LED. Za dnia neutralna, nocą skóra stadionu stanie się wielkim ekranem, przyciągającym widzów z oddali.

Sportium / Manica Architecture

Stadio Cagliari© Cagliari Calcio

Najbardziej konwencjonalny w kwestii planowania otoczenia, stadion zaprojektowany przez amerykańskie biuro Manica miałby witać ludzi zawsze z poziomu gruntu, bez konieczności wchodzenia na promenady wokół obiektu.

Zwarta i elegancka fasada kryje bogate i ciekawie zaplanowane zaplecze, w tym ekskluzywny taras z basenem na poziomie dachu stadionu czy pokoje hotelowe nad widownią narożnika. Nad trybunami zawisłby lekki dach linowy.

Stadio Cagliari© Cagliari Calcio

Reklama