Brazylia: Narodowy stadion już nie dla piłki

źródło: Estadao.com.br; autor: michał

Brazylia: Narodowy stadion już nie dla piłki Wizerunkowa katastrofa narodowego stadionu Brazylii ma się odwrócić. Wystarczy tylko... przestać stawiać na piłkę nożną. W najbliższych latach obiekt ma stać się przede wszystkim areną rozrywkową.

Reklama

To był zdecydowanie najdroższy stadion kiedykolwiek zbudowany w Brazylii. Jak wiele obiektów w mieście, imponuje rozmachem. Niestety, wydane na jego budowę 1,57 mld reali (1,6 mld zł) nie zwrócą się nigdy. Według szacunków spółki Terracap (zarządzającej nieruchomościami w Dystrykcie Federalnym) w ciągu stulecia uda się odzyskać maksymalnie 12% inwestycji.

Jednak brak zwrotu nie jest wcale największym zmartwieniem, już w chwili budowy jasne było, że stadion nie zwróci się wcale. Wyzwaniem okazało się samo pokrycie bieżących kosztów funkcjonowania. Tylko w zeszłym roku najdłuższa przerwa między rozgrywanymi tu meczami trwała aż 7 miesięcy! W Dystrykcie Federalnym nie ma po prostu silnych klubów, a największe drużyny Brazylii czy reprezentacja przyjeżdżają tu tylko okazjonalnie.

Co roku utrzymanie stadionu narodowego i przylegających terenów kosztuje ok. 13 mln reali (13,2 mln zł) i 73-tysięcznik tych pieniędzy nie jest w stanie zarobić. Dlatego zapadła decyzja, że czas na zmianę strategii. Piłka nożna nie będzie dłużej stanowić głównej funkcji, zamiast tego kompleks ze stadionem ma stać się wielkim centrum masowej rozrywki.

Kontrolę nad nim na kolejnych 35 lat przejmie konsorcjum Arena BSB (RNGD oraz Amsterdam ArenA), które już zapowiedziało, że futbol spadnie na dalszy plan. Co więc będzie na planie pierwszym? Ok. 70 tys. m2 powierzchni na północ od stadionu zostanie przekształcone w zespół rozrywkowy. Pojawi się nowa bieżnia lekkoatletyczna, korty tenisowe i odkryte boiska do koszykówki, przedłużenie hali widowiskowej, amfiteatr i kompleks budynków komercyjno-rozrywkowych.

Estadio Nacional de Brasilia

Cel to stworzenie miejsca, gdzie stosunkowo zamożni mieszkańcy Brasilii będą mogli przyjeżdżać na co dzień i zostawiać swoje pieniądze. Sam główny stadion z kolei stanie się przede wszystkim areną koncertów i innych widowisk scenicznych. W celu zapełnienia kalendarza nowy operator nawiązał współpracę ze spółką Capital Live, która uczyniła z Allianz Parque w Sao Paulo jeden z najlepiej wykorzystanych koncertowo stadionów świata (wg Pollstar).

Nowa umowa oznacza, że władze publiczne nie będą już musiały pokrywać kosztu utrzymania stadionu, a do tego będą co roku otrzymywały 5 mln reali zwrotu od Areny BSB.

Reklama