Opole: Nowy stadion w budowie pod koniec 2019?

źródło: własne | MK

Opole: Nowy stadion w budowie pod koniec 2019? Koncepcja w tym roku, projekt, przetarg i budowa w 2019 – taki jest plan Opola odnośnie nowego stadionu. Ma pomieścić 12,5 lub 13 tysięcy widzów i powstanie na północnym zachodzie miasta, z dala od dotychczasowego.

Reklama

Tę informację byliśmy Wam winni od kilku dni, ale przygotowania i rozruch głosowania na Stadion Roku 2017 pochłonęły nas bez reszty. Dlatego dopiero dziś na Stadiony.net możecie przeczytać o tym, jaki jest plan Opola odnośnie stadionu.

Zgodnie z sugestiami z minionych miesięcy zapadła decyzja, by nie inwestować więcej w dotychczasowy stadion przy Oleskiej 51, ponieważ nie uda się w tej lokalizacji stworzyć odpowiednio dobrej infrastruktury.

Stadion Odry Opole

Według ustaleń zespołu roboczego w miejscu obecnego obiektu zmieściłby się tylko stadion na ok. 6 tys. widzów, a jego koszt to nawet 60 mln zł. Taka inwestycja już za kilka lat mogłaby nie wystarczyć na Ekstraklasę, a przecież żywotność stadionu to realnie 20-30 lat.

Dlatego jako preferowaną lokalizację wybrano tereny przy ul. Północnej i Technologicznej, na północnym zachodzie miasta. To teren dobrze połączony drogowo i już dziś posiada dużą liczbę miejsc parkingowych dzięki sąsiedztwu centrum handlowego Karolinka. Opole rozwija się w tym kierunku, a do tego budowa poza Oleską likwiduje problem ewentualnego szukania tymczasowego obiektu lub dzielenia prac na kilka etapów.

Nowy stadion przy Północnej miałby pomieścić od 12,5 do 13 tysięcy miejsc. Dostępny teren umożliwia również rozbudowę w przyszłości, oczywiście w razie realnego zapotrzebowania. Kompletny obiekt mógłby kosztować 100 mln zł, a do tego trzeba by doliczyć również 5-10 mln zł na boiska treningowe przy nim.

Koncepcja latem 2018

W tej chwili Opole przygotowuje się do ogłoszenia konkursu na koncepcję nowego stadionu. Zwycięska wizja powinna zostać ogłoszona tego lata, najpewniej w lipcu. Później przyjdzie czas na opracowanie szczegółowej dokumentacji, co zakończy się już w 2019 roku. Doliczając czas na przetarg można liczyć, że prace rozpoczną się jeszcze przed końcem 2019.

Reklama