Nowy stadion: Colorado State Stadium

źródło: własne | MK; autor: michał

Nowy stadion: Colorado State Stadium Nie jest do końca piłkarski, a jednak można na nim rozegrać mecz. Można też znacznie więcej, ponieważ sama siłownia dla zawodników ma powierzchnię aż 845 metrów kwadratowych!

Reklama

Po prawie półwieczu gry poza kampusem, w 2012 władze Colorado State University zleciły serię analiz, z których zrodził się konkretny plan budowy zupełnie nowego stadionu futbolowego. Powszechnie przyjęte w amerykańskim futbolu akademickim jest, że najlepszą atmosferę udaje się wytworzyć właśnie na stadionach wewnątrz kampusu, gdzie młodzi studenci stanowią znacznie większy odsetek widowni. Dlatego zapadła decyzja o budowie areny na południowym krańcu uniwersyteckiego kompleksu.

CSU Stadium© Colorado State University

Zaprojektowany przez Populous nowy obiekt jest na wskroś klasycznym stadionem uniwersyteckim, a jednak jego forma ma indywidualny charakter. Widownia pocięta w niesymetryczny sposób. Dolny poziom ma formę litery U z otwartym końcem skierowanym na północ, w kierunku budynków uczelni.

Tutaj znajdują się główne bramy, a zamiast widowni znajduje się tylko plac z barami dla osób oglądających mecz przy kuflu piwa na poziomie murawy. Podobna strefa znajduje się na dolnym poziomie zachodniej trybuny. Górny poziom widowni powstał tylko na zachodzie i wschodzie, a po południowej stronie w jego miejscu stoi wielki telebim o powierzchni aż 395 m2. Pod telebim można podejść dzięki bardzo przestronnej (7244 m2) promenadzie wokół trybun.

CSU Stadium© Colorado State University

Choć wizualnie wydaje się lekki i otwarty, stadion oferuje pokaźną ilość powierzchni użytkowych, głównie na trybunie głównej. Za nią znajduje się aż 6 kondygnacji zaplecza (w tym 23 loże i pomieszczenia dla ok. tysiąca klientów biznesowych), a ogółem na stadionie znalazło się miejsce na aż 7,4 tys. m2 pomieszczeń dydaktycznych na potrzeby uczelni.

CSU Stadium© Colorado State University

Pod względem konstrukcyjnym stadion jest prosty, do czego obiekty NCAA przyzwyczaiły już dawno. Żelbetowo-stalowa konstrukcja nie ma dachu i jest z pozoru goła. Jednak ogrodzenia i fasady zdobi ciekawe połączenie szkła, płyt kompozytowych i jasnego piaskowca, który był pozyskany lokalnie i jest jednym ze znanych surowców tej części Kolorado.

Budowa stadionu ruszyła w 2015 roku, po zabezpieczeniu środków przez emisję obligacji przez uczelnię. Bez przeszkód udało się zrealizować projekt do sierpnia 2017, za łączną sumę minimalnie ponad 220 mln $. Po otwarciu stadion zgłoszono do certyfikacji LEED.

Reklama