Nowy projekt: Stadion am Zoo

źródło: własne | MK

Nowy projekt: Stadion am Zoo Aktualnie to pięknie położony, otulony lasem stadion. Po tej przebudowie ma być otulony czymś zupełnie innym. I – zupełnie szczerze – wcale nas to nie przekonuje. Na szczęście dla nich to nie my decydujemy...

Reklama

Prezentacja odbyła się w tym tygodniu i w nadreńskim Wuppertal pomysł zebrał bardzo pozytywne recenzje. Od nas takiej nie dostanie, ponieważ to jeszcze nie gotowa koncepcja, a jedynie zarys tego, co może powstać. Poza tym proponowana rozbudowa odbierze stadionowi jego największy aktualnie atut – wspaniałe położenie na zboczu parku, z lasem dokoła.

Stadion am ZooFot: Kurrat (cc: by-nc-sa)

Oczywiście dla miejscowych widoki nie są wielką atrakcją, klub potrzebuje pieniędzy, a samorząd chętnie poprawiłby infrastrukturę bez ponoszenia kosztów. I wszystko to, przynajmniej na poziomie wczesnego planowania, oferuje właśnie ta koncepcja, warta według pierwszych szacunków 30 mln €.

Teoretycznie to zmiana tylko jednej trybuny, ale w praktyce cały stadion czeka przemodelowanie. Zacznijmy od tego, co zostanie: zachodnia trybuna główna jest zabytkowa, dlatego nie są planowane duże zmiany. Z kolei za bramkami sektory powstały od podstaw w latach 2005-08, dlatego zostaną na swoich miejscach.

Stadion am Zoo

Otrzymają jednak zupełnie nowe zaplecze i zadaszenie, które będzie częścią bardzo dużego kompleksu biurowo-komercyjnego. I właśnie ten kompleks, okalający aż trzy trybuny, będzie największą zmianą na stadionie. Ma oferować aż 12 tys. m2 powierzchni użytkowej, przy której stworzenie nowej, przybliżonej do boiska trybuny wschodniej wydaje się wręcz mało zauważalne.

Stadion am Zoo

I tak też będzie, ponieważ zmiana układu trybuny nie wpłynie na pojemność stadionu. Kluczowe nie są sektory dla widzów, ale poprawa infrastruktury. Pojawi się nowsze zaplecze dla fanów, zadaszenie, a docelowo również oświetlenie wbudowane w dach zamiast na masztach.

Model finansowy projektu ma opierać się na udziale prywatnego inwestora, który w zamian za budowę miałby w przyszłości czerpać dochody z zarządzania komercyjnym kompleksem na obwodzie stadionu. Jego kształt miałby również zmniejszać zanieczyszczenie okolicy hałasem i światłem. Na dachu przewidziano natomiast elektrownię słoneczną, która zasilałaby i stadion, i pobliskie zoo.

Reklama